Özel Yazılım Nedir ?

0
701

Günlük hayatımız da kullandığımız bilgisayarların iki bölüm halinde incelemek ve gözlemlemek mümkündür. Bu iki bölüm ise donanım ve yazılımdır. Bu iki bölüm aynı zamanda iki farklı uzmanlık alanları da demektir. Ancak bilgisayar bir çatı altında tüm uzmanlıkları topladığı için, uzmanlar birbirlerinin ilgilendikleri uzmanlık alanlarında bilgi sahibidirler.
Pek çok farklı şekilde ve dilde çeşitli yazılımlar bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak çeşitli amaçlar yörülgesin de hazırlanan bu programları üreten ve geliştirenler bu programlarında yönetimini üstlenen özel yazılım işleri yapan firmalar vardır.
Temel Olarak 3 Farklı Özel Yazılım Türü Vardır;

  • System Software yani Sistem Yazılımları, bilgisayarın kendini işleyebilmesi için gerekli özellikleri sağlar bu konuya örnek olarak da işletim sistemleri verilebilir.
  • Application Software diğer adıyla Uygulama Yazılımları, kullanıcıların isteklerini karşılamak amacıyla üretilen yazılımlardır.
  • Çevirici yazılımlar ise özel yazılım dilleri içinde kullanılır. Programlama dillerinin makine diline çevirmek için yazılmış olan programlardır.

ozel-yazilim

Özel yazılım programı yazan uzmanlar programın  hem üretimini hemde yönetimini üstlenmektedir. Günümüz teknoloji sayesinde ve oluşturulan özel yazılımlar sayesinde bilgisayarlar artık insanların tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Artık teknoloji başta özel yazılımlarda olmak üzere hayatımızın birer simgesi haline gelmektedir. Firmalar kendilerine özel siteler ve özel yazılımlar istemekte ve bu şirketlerinde yardımına özel yazılımlar yapan şirketler yetişmektedir.
Size özgün yazılımları üretmek veya sizin için yapılan özel yazılımları yönetmek de bir prestij kaynağı olarak nitelendirilebilir. Bu konuya örnek olarak ise hangi sektörde uğraş yapıyorsanız mesela eğitim, sağlık, inşaat vb. gibi sektörlerde kitlenizin ihtiyaçları olabilir ve sizinde bu ihtiyaçlara cevap vermeniz gerekmektedir. Bu sebepten ötürüde özel yazılımla uğraşan sektörler, kullandığınız bir uygulama veya yazılımla ilgili bölümleri yönetilmesini üstlenir ya da size özel bir program geliştirirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here