11.8 C
İstanbul
Pazar, Mart 17, 2024

İletişim

‘Suriye’ye Gönderilen Silahlar Spor Amaçlı’

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bakanlığının 2014 yılı bütçesinin görüşmelerin Suriye’ye gönderilen silahlara ilişkin konuştu.

Yılmaz, Birleşmiş Milletler raporu ve TÜİK kayıtlarında görülen Suriye’ye ihraç silahlarla ilgili bakanlık olarak Suriye’ye herhangi bir silah ihracatına izin verilmediğini öne sürdü. Yılmaz, şunları söyledi: “Suriye’ye spor amaçlı kullanıma uygun yivsiz av tüfeği ve kuru sıkı tabanca cinsi silahlar söz konusu haberde denildiği şekilde harp silahı değildir. Bu eşyanın, mevcut uluslararası mevzuata uygun olarak Suriye’ye ihracatı herhangi bir kısıtlamaya ve izne tabi değildir ve gümrük kontrolünde de kırmızı hattan geçirilerek yapılmıştır”

“Türkiye’den yapılan bütün silah ihracatlarının izni Milli Savunma Bakanlığı’ndan geçer. Milli Savunma Bakanlığı olarak Suriye’ye herhangi bir silah ihracatına izin verilmemiştir. Ancak, Gümrük Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamayı bir kez daha yüce Meclise açıklamak isterim. Suriye’ye harp silahı ihraç edilmemiştir. Haberdeki mesnetsiz iddianın aksine 2013 yılında Türkiye’den Suriye’ye hiçbir silah gitmemiştir. İhraç edilenler ise yivsiz av tüfeği ve kuru sıkı ses tabancası cinsi eşyadır. Bunun dışında bir ihracatımız söz konusu değildir.” Suriye’ye ihraç edilen spor amaçlı kullanıma uygun yivsiz av tüfeği ve kuru sıkı tabanca cinsi silahlar söz konusu haberde denildiği şekilde harp silahı değildir. Bu eşya mevcut uluslararası mevzuata uygun olarak Suriye’ye ihracatı herhangi bir kısıtlamaya ve izne tabi değildir ve gümrük kontrolünde de kırmızı hattan geçirilerek yapılmıştır. Onlar da istatistiklerde yer almaz, ihracat kalemi olmaz.”

Haberin tamamı için:

onediyo

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar