Su Bulunan 5 Dış Gezegen Tespit Edildi

0
940

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Hubble Uzay Teleskobu’nun su izleri taşıyan beş dış gezegen tespit ettiğini açıkladı.

Bilim insanları, ilk kez bir araştırmada birden fazla dış gezegende belirleyici sonuçlar sunan ölçümler yaptıklarını açıkladı. Keşifler, 23 yıldır ayda bulunan Hubble’ın verileriyle elde edildi. Astrophysical Journal yayımlanan araştırmanın baş yazarı, NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Avi Mendell, “Birçok gezegende su izi bulduğumuza eminiz” ifadesini kullandı. Gezegen bilimcisi olan Mendell, “Yaptığımız çalışma, sıcak ve soğuk olmak gibi farklılıklar sergileyen gezegenlerde ne kadar su olduğunu karşılaştırmak için büyük bir önem taşıyor” dedi.

Uydu ve teleskoplar yıldızlar tarafından yayılan dalga boylarından hangilerinin bloke edilip edilmediğini tespit ediyor, böylece gezegenlerin atmosferlerini tespit etmek için, yıldızlar ve Dünya arasından geçerken elde edilen veriler kullanılabiliyor. Su izlerinin belirdiği kızılaltı dalgaboylarını inceleyen araştırmacılar, bu verilerden yararlanarak dalgaboyu profillerinin şekil ve profillerini hazırladı. Maryland Üniversitesi’nden L. Drake Deming, “Dış gezegenlerin atmosferlerini tespit etmek son derece zor. Ancak araştırmada çok net bir sinyal elde etmeyi ve suyun izini bulmayı başardık” dedi. Her biri yıldızına yakın bulunan ASP-17b, HD209458b, WASP-12b, WASP-19b ve XO-1b adı verilen gezegenlerin, birer ‘sıcak Jüpiter’ olduğu ifade edildi. Yıldızlarına yakın, sıcak ve dev gaz devleri olan gezegenlerden en büyük atmosfere sahip olanı WAS17-b; en güçlü su sinyalleri gönderenin ise HD209458b olduğu belirtildi.

Haberin tamamı için:

ntvmscnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here