Öğretmen Adayına Disiplin Şartı

0
760

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), formasyon eğitimine ‘disiplin cezası almama’ şartı getirdi.Tepkiler üzerine YÖK Yürütme Kurulu ‘uslu öğrenci’ şartının kaldırılması için karar aldı. 

YÖK, eğitim fakülteleri dışındaki diğer fakültelerden, özellikle de fen-edebiyat fakültelerinden mezun olanların öğretmen atamalarına başvurabilmek için almaları gereken pedagojik formasyon eğitimine katılma şartı olarak, disiplin cezası almamayı getirdi. Adaylar, bu karara ‘uslu öğrenci’ kuralı adını vererek, sosyal medyada tepki gösterdi. Bu tepkiler üzerine YÖK Yürütme Kurulu geri adım attı ve uygulamanın geri alınması için YÖK Genel Kurulu’na tavsiyede bulunma kararı aldı.

YÖK Genel Kurulu, 2012 yılında kaldırdığı ancak gelen tepkiler üzerine 2013’ün nisan ayında tekrar geri getirmek zorunda kaldığı, pedagojik formasyon uygulamasının usul, esas ve kontenjanlarını duyurdu. Başvuru kuralları arasında, ”Adaylar  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ve lisans mezuniyeti akademik ortalamaları dikkate alınarak puan üstünlüğü esasına göre ÖSYM tarafından merkezi olarak programlara yerleştirilecektir. Eğitime başlamaya hak kazanan adayların kayıt yaptırması için ‘mezun olduğu üniversiteden disiplin cezası almadığına dair belge’ getirmesi gerekmektedir.”ifadesi yer aldı. Adaylar tepkilerini sosyal paylaşım siteleri ve forumlarda dile getirerek YÖK’e, “Sudan sebeple ceza aldım bari sudan sebeple formasyon gitmesin” çağrısı yaptı. Bazı adaylar sosyal paylaşım sitelerinde “Cinayetten yargılanan birisini bile topluma kazandırma çabası varken, kopya çeken bir çocuğu toplumdan soyutlamak da neyin nesi?” diye karara tepki gösterdi.

Haberin tamamı için:

onediyo

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here