8.4 C
İstanbul
Pazar, Mart 24, 2024

İletişim

Rolls-Royce

Rolls-Royce Ltd., lüks otomobil, otomotiv ve uçak motorları üretiminde uzmanlaşmış İngiliz şirketi.

15 Mart 1906’da kurulan şirket 4 Şubat 1971’de iflas edince iki ayrı şirket biçiminde yeniden düzenlendi: 1971’çle Ingiliz hükümetince kurulan ve Ulusal İşletmeler Kurulu’nun yönetiminde bir devlet işletmesi durumuna gelen Rolls-Royce Limited eski şirketin jet motorları bölümünden oluşuyordu. Oteki hissedarlarca bir kamu iktisadi kuruluşu olarak Mayıs 1973’te kurulan Rolls-Royce Motor Holdings Limited ise otomobil ve dizel motorları ile otomotiv ve uçak parçaları, sanayi lokomotifleri ve hafif uçaklar üreten bölümleri işletmeyi amaçlıyordu. Rolls-Royce Motor Holdings Limited 1980’de Vickers Ltd, ile birleşerek Vickers’ın bir. yan kuruluşu durumuna geldi. Bir imalat ve mühendislik firması olan Vickers ertesi yıl bir anonim şirkete dönüştü. 1987’de Ingiliz hükümeti Rolls-Royce Limited’in hisselerini özel yatırımcılara satarak “özelleştirdi”, şirketin adı Rolls-Royce PLC olarak değiştirildi. Rolls-Royce Motor Holdings Limited’in yönetim merkezi Derbyshire’daki Derby’de, Rolls-Royce PLC’nin merkezi ise Londra’dadır.

Rolls-Royce Phantom Automotive

Havacılığın ve motor yapımının öncülerinden Charles S, Rolls ile elektrikli vinç yapımcısı bir mühendis olan Henry Royce 1904’te lüks otomobil üretmek üzere işbirliğine başladılar. Iki yıl sonra da RollsRoyce Ltd.’yi kurdular. 1906’da “The Spirit of Ecstasy” adıyla piyasaya çıkardıkları Silver Ghost modeli özel dikey radyatör ızgarası, iç içe geçmiş R’lerden oluşan arması ve uçan-kadın süsüyle 1914’e gelindiğinde “dünyanın en iyi otomobili” sıfatını kazanmıştı. Rolls-Royce Ltd. ününü 1922-29 arasında üretilen “Twenty”, 1925’te yapımına başlanan ve 1949’dan sonra özellikle devlet başkanları için imal edilen çeşitli tip “Phantom”, 1949’dan sonra üretilen “Silver Dawn”, daha sonra da “Silver Cloud”, “Silver Shadow” ve “Silver Wraith” gibi modellerle sürdürdü.

rolls-royce

Rolls-Royce Kasım 1931’de Bentley Motors Ltd.’yi aldı. 1920’de W, O. Bentley’nin kurduğu bu şirketin ürettiği otomobiller zamanla ayrıntılar dışında mekanik ve tasarım bakımından Rolls- Royce’a çok benzer bir çizgiye oturmuştu.

Rolls-Royce yıllardan beri uçak motoru da üretiyordu. Bu zamanla şirketin en karlı ve en büyük yatırım alanı durumuna geldi. 1914’te üretilen Eagle motoru, önce pervaneli Spitfire ve Lancaster, sonraları jet motorlı Comet, Caravelle ve Concorde gibi uçaklarda kullanılan motor türünün ilk örneği oldu. Ama 1960’larda ve 1970’lerin başlarında Lockheed Corporation’la L-1011 Tristar jumbo jet uçağı için RB-211 motorunu geliştirmek üzere imzalanan sabit iyatlı bir anlaşma çerçevesinde Rolls-Royce yönetimi, karmaşık üretimin zamanlamasında bir dizi hata yaptı. Maliyet artışları şirketi 1971’de iflasa götürdü. ABD Kongresi 250 milyon dolara varan kredi garantileri ile Lockheed firmasının iflastan kurtardı.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar