12.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 24, 2024

İletişim

Rize’de El Sanatları

Rize’de El Sanatları

Rize Bezi : Geçmişteki uygulamalarla karşılaştırıldığında Cumhuriyet döneminde kenevir üretiminin yerini giderek çay üretimine bırakması ve dokumalarda pamuk ipliğinin kullanılmasıyla dokumaların nitelikleri de değişmiş, ilde kenevir üretimine dayanan dokumacılık giderek azalmıştır. Genel olarak Rize bezi diye bilinen bezelerde (feretiko, keten, şut bezi) daha çok kenevir ipliği, kimilerinde de pamuk ipliği kullanılıyordu.

rize bezi

Sepetçilik : Rize’de arazi yapısının dağlık ve engebeli oluşu taşımacılığın büyük oranda insan gücüyle yapılmasını mümkün kılar. Böylelikle arazi yapısı, bölgede sepetçilik ya da sepet örücülüğü adı verilen ve yıllardır varlığını koruyan geleneksel mesleğin yaşatılmasına imkan sağlamıştır. Yörede üretilen ve kullanılan sepetler taşınması amaçlanan ürüne göre tasarlanmaktadır; dolayısı ile de tasarımlarında farklılıklar görülmektedir. Örneğin; meyve sepetleri ince, uzun ve koni biçimindedir, bunlarda çoğunlukla üzüm toplanır. Çay toplama sepetleri ise daha çok iki ayaklıdır, ağız kısmına doğru gövdesi genişler ve ayaklarından bağlanan iplerle sırta asılarak taşınır. Ayaklı olmayan sepetler ise genellikle yayvan saplıdır.

sepetçilik

Hasır Örücülüğü : Hasır örücülüğü Rize’de 1920’li yıllarda mısır koçanlarının yaprakları kullanılarak hasır iskemle örücülüğü ile başlamış ve yörede gelişmiştir. O yıllarda evlerde kadınlar mısır koçanlarının kabuklarını soyup kuruttuktan ve ördükten sonra iskemle örme dükkanlarına satmaktaydılar. İskemlenin dört ayağını birbirine bağlayan ve balıksırtı ve hasır örgü çeşitlemeleri mevcut olan örücülüğün uzun yıllar sarmaşık, mısır kapçığı ve mısır fidesinden elde edilen iplerle yapıldığı görülmektedir. Bugün, azda olsa yörede devam eden bu gelenek çoğunlukla sentetik elyaftan hazırlanmış iplerle yapılmaktadır.

Hasir Minder

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar