Müziğimizin Özü Türküler

0
1668
turkuler

Her fırsatta, her platformda müziğin evrensel olduğu söylenir ve anlatılır. Müzik evrenseldir ama her ülkenin, her milletin kendine özgü, kendi kültürünü yansıtan müziği ve şarkıları vardır. Bizim kültürümüzü yansıtan, yörelerimize has olan müzik ise türküdür.

Türküler ülkemizdeki her yörede farklılıklar gösterebilir. Ezgiler aynı olsa da, yöreleri yansıtan şivelerle türkü sözleri yazılır ve söylenir. Bu türkülerle düğünlerde oyunlar oynanır, eğlenceler yapılır ve yas tutulur. Bu anlamda türküler kendi içinde çeşitlilik gösterir, ağıt niteliğinde olan ve yöreleri yansıtan türküler olmak üzere birçok çeşit bulunmaktadır.

Türkü denilince akla gelen kültürümüz, benliğimiz ve hatırlar, anılar, acılar ve sevinçler gelmektedir. Çünkü bütün bu duyguları türkü ezgilerinde türkü sözleriyle dile getiririz, paylaşırız. Türkü sözleri bazen dile getiremediklerimizi anlatır, hissettirir, ortak bir paylaşım sağlar. Bu paylaşım ile ülkemize özgü bir müzik türü olan türküleri oluşmuştur.

Her zaman, her yerde dinlenen türküler, artık ulaşılması kolay bir müzik olmuştur. Son yıllarda bu müzikle ilgilenenlerin; dinleyen, söyleyen ve üretenlerin sayısı azalsa da, geçmişten günümüze kadar ulaşan o eşsiz türküler yıllar sonra da unutulmayacak ve ilk günkü heyecanla dinlenecektir. Sizde türkü sevenlerden, ülkemize özgü bu müzik türünü dinleyenlerdenseniz www.turkuyurdu.com dan en eski şarkılara ulaşabilir, merak ettiğiniz türkü sözlerine ulaşıp dilediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Kültürümüzü yansıtan bu ezgilere sahip çıkmamız gerektiğini bilip, değerini korumalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here