7.4 C
İstanbul
Pazar, Mart 10, 2024

İletişim

Memorial Hastanesi Obezite Bölümü

Vücutta anormal şekilde yüksek ve sağlıksız yağ oranı bulunmasıdır. Ortalama yaşam ömrü uzadıkça yaşam kalitesini düşüren, sağlık harcamalarını artıran, insanların üretim kapasitelerini azaltan, kişilerin ve toplumların refahını olumsuz yönde etkileyen mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Vücut kitle endeksinin 35’in üzerinde olmasına obezite, 40’ın üzerinde olmasına morbid obezite ve 50’nin üzerinde olmasına da süper morbid obezite denir. İstatistiklere göre dünyada her geçen gün hızla artan bu hastalık için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Ancak bir tedavi şekli olan obezite cerrahi ameliyatlarını olmadan önce hastanın yeme-içme alışkanlıkları, diyabet ve yaşam tarzı ile diğer hastalıkların durumu göz önünde bulundurulur. Genellikle 18-60 yaş aralığındaki hastalara uygulanabilir. Bütün bunların dışında alkol, uyuşturucu, hastanın yaşı ve hastalıkları, ilaç ve diyet seyrinde değişiklik olmaması gibi durumlar çok önemlidir. Kronik hastalıklara da yol açan obezite Memorial Obezite Cerrahisi Bölümü tarafından çeşitli methodlar ile tedavi ediliyor. En etkili ameliyat çeşitleri kısıtlayıcı ameliyatlar adı altında geçen türlerdir. Kapalı yöntem ile gerçekleştirilen bu ameliyat tüp mide ameliyatlarıdır. Tüp mide ameliyatları mide hacminin küçültülmesi demektir ve böylece hasta az gıda tüketeceğinden daha az kalori almış olur. Hastaları ameliyattan sonra tamamen farklı bir hayat bekliyor. Sağlam bir diyet uygulaması ve dolayısıyla öğünlerin düzenlenmesi, iyi çiğneme alışkanlığının kazanılması, günlük multivitamin, kalsiyum ve D vitamini takviyesinin yapılması, düzenli fiziksel egzersizlerin bunlara eklenmesi ile hasta hem çabuk iyileşir hem de bundan sonra sağlıklı bir yaşamı olur. Bir başka ameliyat yöntemi olan Gastrik Bypass diğer ameliyat yöntemlerine göre daha eski bir çeşittir. Gıda alımını kısıtlar. Mide bağırsak hormonlarını daha belirgin etkiler. Tüp mide ameliyat yöntemine göre geri dönüşümlü bir işlemdir.

Dünya genelinde farklı nedenlerden dolayı her geçen gün sayısı çok hızlı bir şekilde artan obezite hastalığı tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tedavisi ameliyat olduğundan önerilen yaş aralığını geçirmemek ve öncesinde metabolizmadaki kan, şeker, kolestrol, tansiyon gibi değerlerin kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar