8.4 C
İstanbul
Pazar, Mart 24, 2024

İletişim

Mastoidit

Mastoidit, kulağın arkasında yer alan mastoit çıkıntının iltihabı. Hemen her zaman akut ya da kronik ortakulak iltihabının komplikasyonu olarak ortaya çıkar. İltihap genellikle mastoit çıkıntının içindeki küçük boşluklarla sınırlı kalır.

Mastoiditte kemiğin içindeki boşluklar iltihaplı bir sıvıyla dolar; hastalığın şiddeti bu maddenin miktarıyla doğru orantılıdır. Başlıca belirti kulak arkasında ve şakaklarda ağrıdır; ateş ve nabız hızı yükselebilir. Şakak kemiğinin mastoit bölgesine dışarıdan bastırmakla ağrı duyulur; iltihaplanma arttıkça bu bölgedeki yumuşak dokularda şişme olur. Bu durum o bölgede bir apse gelişen e değin sürer; apse oluşması enfeksiyonun kemiğe geçtiğini ve kemiği n dış katmanını zedelediğini gösterir.

Mastoidit

Kimi zaman iltihap vücut yüzeyine açılmak yerine kafatası içindeki oluşurnlara yayılır ve komplikasyonlara neden olur. Bunlardan en önemlileri beyni saran sert zarın içinde ve dışında oluşan apseler. iç boyun toplardamarına boşalan geniş damarın iltihaplanması ve pıhtı oluşumu ile içkulak iltihabı ve meneni ittir.

Önceleri sık görülen ve tehlikeli sonuçlar doğuran mastoidit günümüzde ortakulak iltihabının ilaçlarla kolayca tedavi edilmesiyle çok ender görülmeye başlamıştır. Erken dönemde antibiyotik tedavisi etkilidir. Tedaviye yanıt vermeyen az sayıda vakada iltihaplı kemik dokusunun cerrahi girişimle çıkarılması ve irinin boşaltılması gerekir

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar