11.2 C
İstanbul
Salı, Mart 26, 2024

İletişim

Manfred Sakel

Manfred Joshua Sakel (d. 6 Haziran 1900, Nadvorna, Avusturya-Macaristan – ö. 2 Aralık 1957, New York kenti, ABD), şizofrenide insülin şoku tedavisini geliştiren nörofizyolog ve psikiyatr.

Manfred Sakel

Tıp öğrenimini Viyana Üniversitesi’nde 1925’te tamamladıktan sonra Viyana ve Berlin’de hekimlik yaptı. 1933’te Viyana’ daki Üniversite Nöropsikiyatri Kliniği’nde araştırmacı yardımcısı olarak çalışmaya baş. ladı. 1936’da Nazilerden kaçmak zorunda kaldı; çalışmalarını ABD’de Harlem Vali ey Eyalet Hastanesi’nde tamamladı. Araştırmasının sonuçlarını The Pharmacological Shock Treatment of Schizophrenia’da (1938; Şizofrenide Farınakolojik Şok Tedavisi) yayımladı.

Morfin bağımlılarını yatıştırmak amacıyla insülin kullanırken, 1927’de aşırı dozda insülin alarak komaya giren bir hastasının iyileştikten sonra zihinsel bakımdan düzeldiğini gördü. Bunun üzerine şizofrenlere insülin vererek çırpınma nöbetleri (konvülsiyon) başlatmanın benzer etkilere yol açacağını ileri sürdü. İlk çalışmalarında hastalarının yüzde 88’inde etkili olan bu tedavi yöntemi kısa bir süre yaygın olarak uygulandı. Ama izleyen araştırmalar uzun vadeli sonuçların ilk sonuçlar kadar tatmin edici olmadığını gösterdi, insülin şoku tedavisinin yerini başka tedavi yöntemleri aldı.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar