12.5 C
İstanbul
Cuma, Mart 29, 2024

İletişim

Karnataka Müziği

Karnataka müziği, Hindistan’ın, 12. yüzyıl sonuyla 13. yüzyıl başlarındaki Müslüman istilasıyla gelen Arap ve İran müziklerinden etkilenmeyen güney bölgelerinde, kökeni eski Hindu geleneklerine dayanan müzik. Ülkenin güney bölgelerindeyse bu etkiler sonucunda Hindustan müziği gelişmiştir. Iki müzik bölgesini birbirinden ayıran çizgi, kabaca Andhra Pradesh eyaletindeki Haydatabad kentinden geçer.

Karnataka müziği, kuzeydeki üslupların tersine, çalgıdan çok insan sesine yöneliktir. Yalnızca çalgıların kullanıldığı durumlarda bile, çalgılar insan sesinin şarkı söyleyişini taklit eder gibidir; bu müzik genellikle vokal ses sınırları içinde kalarak ve vokal müziğin karakteristik süslemeleriyle çalınır. Karnataka müziğinde Kuzey Hindistan müziğinden daha az çalgı kullanılır ve yalnızca çalgı için yazılmış (enstrümantal) müzik biçimlerine rastlanmaz.

Temel raga (makam) ve tala (ritim ya da ölçü) ilkeleri hem Güney, hem de Kuzey Hindistan müziğinde aynıdır. Ama her birinin kendine özgü raga ve tala repertuarları vardır; ayrıca belirgin üslup farklılıkları da görülür. Hindistan’daki bütün gelenekleri içinde bütünleştiren Karnataka müziği, raga ve tala sınıflandırmalarında çok daha düzenli ve birörnek sistemler geliştirmiştir.

Karnataka müziğinin Hindustan ezgileri kadar coşkulu ve duygusal olmadığı, hatta daha entelektüel bir hava taşıdığı genellikle kabul edilir. Günümüzde bu müziğin başlıca merkezleri Tamil Nadu (eskiden Madras), Karnataka (eskiden Mysore), Andhra Pradesh ve Kerala eyaletleridir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar