9.7 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 6, 2024

İletişim

İzotop Seyreltme

İzotop seyreltimi (İzotop Seyreltme), bir madde içindeki belirli bir elementin kütlesini ve miktarını ölçmede kullanılan radyokimyasal çözümleme yöntemi. Ölçüm sırasında maddeye, ölçülmek istenen elementin belirli bir miktardaki radyoizotopu katılır ve aynı elementin kararlı izotopuyla kanştırılır. Daha sonra bu karışımdan bir örnek alınarak incelenir. Örnek içindeki radyoaktif izotop ile kararlı izotopun miktarlan ölçülerek bunların oranları belirlenir. Belirlenen bu orana ve katılan radyoizotop miktarına göre elementin hem miktarı hem de kütlesi bulunabilir. Örneğin potasyum-argerıla tarihlerne yönteminde, Yer atmosferindeki argon-40 ve argon-36 elementlerinin toplam miktarı, argon-38’le seyreltim tekniğiyle bulunmuştur.

Klasik yöntemlerle duyarlı nicel çözümleme yapmanın zor olduğu durumlarda izotop seyreltimi yönteminden yararlanılır. Ka
yaç örneklerindeki ve Yer’e düşen göktaşlarındaki eser elementlerin varlıklarının ve dağılımlarının saptanması gibi jeofiziksel incelemelerde de bu yöntem uygulanır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar