İki Yüz Yıllık Bir Gelenek

0
559

Peugeot şirketi yaklaşık 200 yıldır otomotiv sektöründe ve başka sektörlerde yer alan dev bir şirkettir. 1734 yılında Fransa’da hayata gözlerini açan J. P. Peugeot tarafından kurulan şirket, ilk olarak dokumacılık üzerine çalışmaktadır. 1810 yılında, oğulları Peugeot Freres adlı şirketi kurarlar ve dokumacılıkta kullanılan değirmeni bir demir çelik dökümhanesine çevirirler. Bu dökümhanede testere, kahve değirmeni, yay, şemsiye gibi şeyler üreten şirket, 1889 yılında ilk otomobili üretir.

1890 yılında araçlarda buhar yerine petrol kullanmaya başlayan şirket, çağın tüm yeniliklerinden faydalanıyordu. Araçlarında gidon yerine direksiyon simidini ilk defa kullanmaya başlayan şirket, tekerlek yerine de lastik kullanımını getirmiştir. Yeni nesil motorlar üretmek için Ford ve BMW şirketleriyle çalışan Peugeot, karbon dioksit emisyonu sağlayan çevre dostu dizel ve benzinli motorlar üretmeye başlamıştır. 201 modelinin lansmanını 1929 yılında yapan şirket, bu model ile çok büyük başarılar elde eder. 201 modelinin bir özelliği de, şirketin seri üretime ve endüstriyel üretime geçiş sinyallerini veren model olmasıdır. Bu modelle büyük başarı sağlarlar ve ondan üç yıl sonra 301 modelini, ondan iki yıl sonra 401 modelini ve 601 modeini çıkarır. Daha sonra 1935 yılında 402 ve bundan bir sene sonra 302 ve bundan iki sene sonra 202 modelini piyasaya sürmüştür. O günlerden bu günlere kadar arabalarını sürekli yenileyen ve müşteri karşısına her zaman yenilikçi ve farklı bir yüzle çıkmayı başaran şirket, şu anda 8 serisini piyasaya sürmüş bulunmaktadır.

401 ve 601 modelleri açılır tavanla tüketici beğenisine sunulan ilk modellerdir. Bu vesileyle üstü açık araba yapma fikri ilk defa Peugeot tarafından ortaya atılmıştır. Günümüzde çok fazla tercih edilen bir marka olduğu için peugeot aksesuar modelleri de rahatlıkla bulunmaktadır.

1983 ve 1984 yıllarında üretilen efsanevi modeller olan 205 ve 205 Gti modellerini üreten şirket, bu araçlarla katıldığı ralli şampiyonalarını birincilikle bitirir. 205 modeli dünyada 5 milyon adet üretilmiştir. Ondan sonra üretilen 206 ise 6 buçuk milyon adet üretilmiştir.

Peugeot Aksesuar: http://www.arabamaraba.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here