7.7 C
İstanbul
Cuma, Şubat 23, 2024

İletişim

Homeopati Nasıl Yapılır ?

Homeopati: Bir benzerin diğer bir benzerini iyileştirmesine denir.

Saman nezlesinden irritabl bağırsakak sendromuna kadar hastalıkta son zamanlarda homeopatik tedaviler gündeme geldiler. İşte bu durumda tüm anlatılanlar:

Homeopati nedir?

Homeopati doğanın iyileştirme yasasına göre geliştirilmiş bir alternatif tedavi tarzıdır. Bu tedavi şekline aynı zamanda “benzerin benzerini iyileştirmesi” ismi verilmiştir. Sağlıklı bireylerde hastalık belirtileri oluşturabilecek ufak dozlarda maddeler hasta bireylerdeki aynı belirtileri tedavi etmek için kullanılırlar. Uygulama şekli 2500’e yakın doğal maddenin değişik solüsyonlarının farklı aralıklarda hastaya verilmesi şeklindedir. Teorisi ve tarihi gelişmesi Benzerin benzerini iyileştirmesi teorisi eski yunan uygarlığına kadar gider. 19. yüzyılın başlarında alman bilimadamı Dr. Samuel Hahneman tarafından gözden geçirilmiş ve o tarihlerde uygulanmakta olan vahşi sayılabilecek tıbbi uygulamaların içine daha insancıl ve etkin bir şekilde tedavi ile çıkmıştır.

Homeopatide hastalığın oluşma nedeni beden ile zihin etkilenişimin rahatsızlanması ile tüm organizmanın rahatsızlanmasıdır. Organlar hastalık nedeni değildirler. İç seviyenin ya da yaşam gücünün rahatsızlığı hastalık nedenidir. Onun için homeopatide hasta olan organa ilaç vermek yerine kişinin o hastalığına neden olan şeye ilaç verilir.

Ne için kullanılır?

Gribal şikayetler, gaz, menstrüasyon öncesi ağrılar, çocuklarda olan soğuk algınlığı, ateş, öksürük, bronşit, astım ve daha birçok hastalık için homeopati kullanılmaktadır. Homeopati ameliyata karşı değildir ama modern tıbbın bazen ameliyat önerdiği vakalarda uygulanabilir. Örneğin; ses telleri bezeleri, basur, kronik kulak akıntısı, böbrek ve safra taşları, siğil.

Nasıl etkili olur?

Homeopati teorisine göre doğal ürünlerden hazırlanır ve bedenin onu iyileştirme gücünü hareketlendirir. Homeopati sisteminde ilaçların dinamik iyileştirme gücü işe yarar. Tam etki mekanizması ise kesin olarak bilinmemektedir. Kullanılan bazı maddeler o kadar dilue edilirler ki son şeklinde orjinal maddeye eser oranlarda bile rastlanamayabilir. Bu sebepten birçok bilim insanı homeopatik tedavi maddelerinin hiçbir etkisi olmadığını ve iyileşmenin ‘plasebo etkisi’ sebebiyle olduğunu savunmaktadır.

Süreç

Homeopatinin ilk muayenesi detaylı bir sorgulamayı içerir ve 1 veya 2 saat sürer. Terapist hastadan aldığı bilgilere göre kişinin yapısal tipine karar verir ve kullanılacak ilacı seçer. Bu ilaçlar ufak tablet, hap, granül ya da sıvı formda olabilir. Homeopatik ilaçlar yemeklerden yarım saat önce alınır. Kahve, çay, naneli yiyecekler hatta naneli diş macunları homeopatik ilaçların etkilerini değiştirebileceklerinden dolayı kullanılmazlar. Homeopatik ilaçlar genellikle kısa süreler için kullanılırlar ve iyileşme başlamadan önce kendinizi biraz daha kötü hissetmenize sebep olurlar. Bu ‘iyileşme krizi’ vücudun kendini yeniden ayarlamasının bir belirtisi olarak kabul edilir. Kullanılan ilacın doğru ve uygun dozda olup olmadığının anlaşılması için bir kaç kontrol muayenesi gerekebilir. Bir kaç gün içerisinde tedavinin faydalarının görülmesi gerekir. Tedaviye beraber edecek diyet ve hayat şekli değişiklikleri de verilebilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar