Güzellik Rehberi: Kusursuz Cildin İzinde

0
612

Medikal estetik uzmanı Dr. Mustafa Karataş’tan cilt bakımı ve estetik hakkında bilmeniz gereken her şey.
En etkili anti-aging maddeler
“Kullanılan anti-aging kremler içinde ilk aranması gereken maddeler, sodyum hyaluranate, hyaluranik asit, gliserin, aktif peptidler ve DNA hasarını onarmaya yarayan antioksidan bileşenlerdir.”

Evde uygulanan cilt bakımının olmazsa olmazı
“Cildinizi her gün temizleyin ve nemlendirin. Ayrıca haftada bir, banyodan sonra gözenekler açıkken granüllü bir peeling yapıp ardından 30-45 dakikalık bir nem maskesi uygulayın.”

Doğal formüllere rağbet etmeyin
“Bitki yağı, meyve püresi gibi doğal güzellik reçetelerinden kaçının. Bilinçsiz uygulamalar cilt florasının bozulmasına, ciddi leke veya yanıklara neden olabilir. Cildinizin, mutfağınızdan daha güçlü bir laboratuara ihtiyacı var.”

Her mevsim anti-aging
“Kadınların yaptığı en önemli hatalardan biri, bahar ve yaz aylarını sadece güneş koruyucularla geçirip kışın anti-aging krem kullanmaya başlamaları. Unutmayın ki kremler 5 yıl sonra sizi çok daha genç gösterebilir, ama siz yılın 6 ayını atıyorsunuz. Ve kışın kullandığınız etkili kremler, ancak o altı ayda yıpranan cildinizi onarmaya yarıyor. Kısacası kremin mevsimi yoktur ve olumlu etkilerini sadece sürekli kullandığınızda görebilirsiniz.”

Ciltteki sıkılık kaybı için
“İleri yaşta olanlar ve kısa zamanda çok kilo verenlerin başlıca sorunu ciltteki sıkılık kaybıdır. Thermage CPT sistemi, ikisine de uygun. Cildi sıkılaştıran ve yüz konturunun belirginleşmesini sağlayan tek geçerli ve onaylı sistem, Thermage CPT’dir.”

Daha parlak bir cilt için
“Genelde ciltteki donukluğa renk düzensizliği de eşlik eder. Bu durumda önerim, cilde ihtiyacı olan aminoasit, vitamin ve hyalüronik asit gibi maddeleri veren mezolifting.”

Yağlanma cildin sinyalidir
“Cildin yağlı olması ile nemli olması iki farklı şeydir. Cildiniz çok yağlı olabilir, ama aynı zamanda son derece nemsiz kalabilir. Yağlanma cildin size verdiği bir sinyaldir. Aslında cildiniz, ‘bana iyi bakmıyorsun,’ demek istiyordur. Yağlanma artışında da ilk tercihim her zaman kimyasal peelinglerdir. Yeni jenerasyon peel sistemleriyle bu işlem artık çok daha konforlu bir hale geldi. Peeling hastalarımı kısa sürede mutlu eden en basit tedavilerim arasındadır.”

Nemsiz cilt çabuk kırışır
“Cildiniz nemini kaybettikçe kırışır, kırıştıkça nemi daha da azalır. Kırışıklar, çizgiler oluştuysa fraksiyonel lazer tedavisi uygulanabilir. Bu ileri teknoloji sistemde ciltte ısı yoluyla mikroskobik delikler açılır, bunlar onarılırken cildiniz yenilenir, pürüz ve çizgiler azalır, gözenekler daralır.”

Lekelere karşı
“Lekelerin en önemli nedeni güneştir. Artık güneş koruyucu kullanmanın gerekliliğini herkes biliyor. Ama yaz aylarında kullanılan parfümler de cildi lekeler. Boynunuza sıktığınız parfüm, yüzünüze de temas eder. Koruyucu sürseniz bile güneşe çıktığınızda yüzünüzde lekeler oluşabilir. Bunlar, en zor tedavi edilen lekelerdir. En etkili tedavileri de peeling ve fraksiyonel lazerdir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here