8.6 C
İstanbul
Cuma, Mart 1, 2024

İletişim

Evlerimizin hiç büyümeyen küçük çocukları yani evcil hayvanlarımız

Evlerimizin hiç büyümeyen küçük çocukları yani evcil hayvanlarımız

Can dostlarımız evlerimizin her zaman çocuk kalacak, sevimli, masum, çaresiz bazen de yaramaz canlılarıdır. Bizlerden başka hiç kimseleri olmayan evcil hayvanlar konuşamadıkları ve bu nedenle de kendilerini ifade edemedikleri için her daim bize muhtaç ve bağlıdırlar. Evlerde en çok beslenen evcil hayvanlar kedi ve köpeklerdir. Kendine has bir karakteri ve şahsiyeti olan kediciklerle iletişim kurabilmek, köpeklerle kurulan iletişim kadar kolay değildir. Köpeklerle iletişim kurmak oldukça kolaydır, çünkü köpek doğası gereği insana çok yakındır ve sadakati ile bilinen bir canlıdır. Üstelik sizin hemen her duygunuza karşılık vermeyi bilen köpekler, sevmek için uzattığınız elinizi hiçbir zaman geri çevirmezler hatta kuyruk sallayarak ya da elinizi yalayarak sevginize karşılık bile verirler.

Kediciklerde durum biraz daha farklıdır. Kediler de hiç şüphesiz evcil hayvanlar arasındaki en sevimli dostlardır fakat kediciklere yakınlaşmak o kadar da kolay değildir. Çünkü kedicikler köpekler kadar insanlara çabuk güvenmezler, aslında sokakta yaşadıkları şiddeti düşününce onlara bu konuda hak vermemek mümkün değil. Ne yazık ki bugün pek çok sosyal paylaşım sitesinde insanlar tarafından şiddete uğramış hatta bu nedenle hayatını kaybetmiş pek çok hayvan resimleri her gün karşımıza çıkıyor. Hepimizin içini sızlatan hatta çoğu kez bizi isyan ettiren, insan zulmüne uğramış hayvan resimleri ne acıdır ki sözüm ona modern milenyum zamanında bile yaşanıyor. Oysa hayvanlar ekosistemde çok önemli bir yere sahiptir ve en az bizim kadar yaşam hakkına sahiptir. Hayvanların insanlar tarafından sürekli katledilmesi aslında doğaya zarar anlamına geldiği için, onlar farkında olmasa da çocuklarının geleceğini de yok etmek demektir.

Avrupa’da, Amerika’da ve İngiltere’de sokaklardaki kedi ve köpeklerin ne yazık ki sürekli olarak toplanarak uyutulması yani öldürülmesi nedeniyle caddelerde, insanların ayaklarının arasında lağım fareleri cirit atıyor. Oysa kediler fare ve yavru yılanları yok ederler. Var olmanın bir hak olduğunu ve yaşamın sadece bize ait olmadığını bile ve bu felsefeyle yaşayan ve hayvanların yaşam hakları için savaş veren insanların paylaştığı çok manidar hayvan resimleri de yine sosyal paylaşım sitelerinde her gün paylaşılıyor. Umuyoruz ki insanlarda bilinç yaratıyor ve hayvanlara yapılan haksızlıklar, zulümler üzerinde düşüş sağlıyordur. Yeri gelmişken biz de hemen belirtelim yaşam hakkına saygı duymak ve dünyanın sadece bize ait olmadığını bilmek gerekir. Hayvanlar için kapımıza bir tas yemek, bir tas su koymak, onların yaralarını sarmak hatta mümkünse sokaktan ya da barınaktan bir can kurtarmak bizim insanlık görevimizdir çünkü hayvanlar dünyadaki en çaresiz canlılardır. Hayvanlar hakkında merak ettiğiniz konular ve çok daha fazlası için fotoğrafları ile birlikte http://www.hayvanresimleri.org/ sitesinde bulunabilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar