Engelli Sitelere Dns İle Girme

0
1121

Ülkemizde maalesef son zamanlarda çeşitli hukuki gerekçelerle bazı internet sitelerine giriş engellenmektedir. Youtube ve Twitter’a girişlerin engellenmesi sonucu Türkiye’de pek çok kullanıcı bu sitelere girmek için çeşitli yöntemler denemeye ve kullanmaya mecbur kaldı. İşte bu yöntemlerin en yaygın ve bilinir olanı DNS değiştirme olarak adlandırılır. DNS (Domain Name System) internet üzerinde bir adres çözümleme sistemidir. Bu sistem sayesinde ziyaret etmek istenilen siteye erişim sağlanır. İnternet sitelerinin domain’leri ile IP adresleri arasındaki bağlantı DNS sistemi tarafından tanınır ve bağlanır. Yani her sitenin bir IP adresi ve adı vardır. İşte bu adıyla IP adresi arasındaki ilişkiyi kuran ve siteye bağlanmamızı sağlayan sistemin adı DNS’ dir.

DNS sizin için bir web sitesinin IP adresini bulur ve erişiminizi sağlar. Dünyada birçok DNS hizmeti veren dev sunucu bulunur. DNS adresini değiştirmek yasaklı engelli sitelere girmemiz için sıklıkla kullanılan yollardan birisidir. İşletim sistemlerine göre farklılık göstermekle beraber engelli sitelere sorunsuzca girebilmek için DNS değiştirme işlemi birkaç basit adımdan oluşur. Öncelikle bilgisayarınızın en alt sağ köşesinde saat ve hoparlör sesinin yanında bulunan Wi Fi simgesine sağ tıklayarak Windows 7 için Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç sekmesine tıklamamız gerekir. Ardından açılan ekranda Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir adımını izleyerek bağlı olduğumuz kablosuz ağın özelliklerine girilir. Yine sağ tıklayıp  Özellikler sekmesine girdikten sonra başlat menüsünün en alt sağ alt köşesindeki ağ simgesi üzerine sağ tıklayarak İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) yazan kısmı seçili hale getirerek pencerenin alt sağındaki ‘Özellikler’ sekmesine tıklamamız gerekir.

Bu işlemi takiben ‘Aşağıdaki DNS adreslerini kullan’ seçeneğini aktif hale getirerek altındaki kutucuğa yeni DNS adreslerimizi yazabilir ve sorunsuz bir şekilde engelli yasaklanan sitelerin tamamına girmeyi başarabiliriz.

Çalışır durumdaki DNS adreslerine çok kolay bir Google araması vasıtasıyla ulaşılabilir. Güncelliğini ve geçerliliğini koruyan DNS adresleri için aşağıdaki DNS’ lere göz atılabilir:

Open DNS Ayarları:

 1. 208.67.222.222
 2. 208.67.220.220

Norton DNS Ayarları:

 1. 198.153.192.1
 2. 198.153.194.1

Uydunet DNS Ayarları:

 1. 62.248.80.161
 2. 62.248.80.162

DNS Advantage DNS Ayarları:

 1. 156.154.70.1
 2. 156.154.71.1

DNS Değiştirme Programları

 1. Hotspot Shield
 2. SmartSafeDNS
 3. Ultrasurf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here