Eğitim Uçağı

0
759
Eğitim Uçağı

Eğitim Uçağı, askeri havacılıkta, pilotların eğitiminde kullanılan, özelolarak tasarımlanmış uçak. Pilotların, günümüzün, son derece gelişkin ve karmaşık yapılı modern askeri uçaklarını kullanabilmeleri için, uzun süreli eğitimden geçmeleri ve belirli yetenekleri edinmeleri gerekmektedir. Askeri eğitim programları uyarınca pilotlar genellikle, önce tekmotorlu, ikinci aşamada da çiftmotorlu jet uçaklarıyla eğitim görürler.

Eğitim Uçağı

İlk eğitim aşamasında kullanılan uçaklar, genellikle daha basit yapılır. Çiftmotorlu jet eğitim uçaklarının donanımı ise daha karmaşıktır ve savaş uçaklarında bulunan gelişkin kumanda sistemlerinin kullanımına yönelik ilk bilgiler bu uçaklarda verilir.

Uçağın seyrine ilişkin bilgiler ise, öğrenci grubu uçuşları sırasında verilir. Bu amaçla büyük nakliye uçaklarından yararlanılır. Oğrenciler, uçakta bulunan seyir kumanda masalarında kendi gözlemlerini ve hesaplamalarını yaparlar ve bunları uçağın gerçek seyriyle karşılaştırırlar.
Eğitim amacıyla hızlı ve gelişkin uçakların kullanılması pahalı ve tehlikeli olduğundan, pilotlar ve uçuş ekibi çoğu zaman uçuş benzetim aygıtlarının(‘) yardımıyla eğitilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here