Doğu Ve Güneydoğu’da Büyük Yatırımlar İçin İlk Adım Atıldı

0
441

Başbakan binali yıldırım’ın, bu göreve geldikten sonraki ilk mühim projesi cazibe merkezleri eylül ayında faaliyete geçiyor. Devlet, doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerine yönelik birikim, teşvik ve yardım projelerini bitirdi. Planlar, eylül ayından itibaren faaliyete geçecek. Başbakan binali yıldırım ve bakanlar, 2019’a dek devam ettirilecek projeleri bölgeye gün geçtikçe yurttaşlarla paylaşacak.

5 yil alim garantisi verilecek

Yıldırım, şark ve güneydoğu’yu terörün tahribatından kurtaracak çekim merkezleri üzere 30-35 milyar Türk Lirası birikim yapacaklarını duyurdu. Yatırımlara yönelik yardım ve teşvikler, terörle mücadelenin devam etmiş olduğu yada bu mücadeleden dolaylı şekilde etkilenen 20 ili kapsayacak. Bu şehirlerde birikim açığını kapatmak, istihdamı çoğaltmak ve işsizliği azaltmaya yönelik önlemler alınacak. Kamu-özel alan ortaklığıyla mevzubahis illere fabrikalar, işyerleri kurulacak. Üreticiye sembolik ücretlerle, zaman zaman de bedelsiz bölgeler verilecek. Üretime 5 seneye kadar alış garantisi verilecek. Kamu alışları ankara’dan, istanbul’dan değil, bölgedeki şehirlerden yapılacak. Yatırımlar; tarım, ulaştırma, altyapı, enerji, sağlık, seyehat ve eğitim alanlarını kapsayacak.

Özelliğine göre yatirim
Desteklerden bayanlar ve gençler öncelikli şekilde faydalanacak. Yardım ve teşvik üzere ek bütçe konulacak. O ilin yada ilçenin niteliğine göre birikim önceliği tespit edilecek. Kars ve muş’a büyükbaş hayvancılık, şanlıurfa’da tahıl, malatya’da tekstil birikimleri teşvik edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here