Bayram Tatilinde Ege Sahillerine Yüzdeyüz Doluluk

0
835

Yazları bilhassa yerli turistin seçtiği ege kıyılarındaki turistik tesisler, 9 günlük kurban bayramı tatili sürecinde % yüz doluluk miktarına erişmeyi amaçlıyor.

Ege turistik işletmeler ve konaklamalar birliği (etik) başkanı mehmet işler, yaptığı açıklamada, kurban bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasına dair kararın turizme doping tesiri yaptığını anlattı.

İşler, türkiye’nin fena bir süreçten geçtiğini ve seyehat piyasasının ayakta durmak üzere savaşım verdiğini ifade ederek, “bu mücadelemizde hükümetimizi her daim yanımızda hissediyoruz. Vermiş oldukları fiil planı destekleri, teşvikler, piyasanın direncini artırıyor. Hükümetimiz bize sahipleniyor, 9 günlük kurban bayramı tatili, bir nevi yaz tatilini uzattı. Bu karar ramazan bayramı’nda bulunduğu vb. Hem yurttaşlarımıza aynı zamanda sektörümüze bir iyi haber oldu.” şeklinde hususştu.

Ege kıyılarındaki tesislerin doluluk miktarlarının % 70 dolaylarında bulunduğunu dile getiren çalışır, bayram tatilinde ilk iki günü hariç, geri kalan dinlence vakti üzere 5 ve 7 günlük paketler hazırlandığını beyan etti.

Tesislerin % 100 doluluklara ulaşacağına inandıklarını kaydeden çalışır, “ege kıyılarında 5 milyona yakın yerli turistin bayram müddeti bünyesinde tatile çıkacağını aklımızdan geçiriyoruz. Bu, türkiye ekonomisine de can suyu katacaktır, sosyal manada moral ve motivasyon verecektir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Çeşme’de rezervasyonlar yapilmaya başlandi

Çeşme turistik otelciler birliği (çeştob) başkanı veysi öncel de 9 günlük bayram tatilinde ilçedeki turistik tesislerin mühim bölümünün bütünüyle dolmasını beklediklerini anlattı.

Öncel, devletin türkiye’nin yaşamış olduğu olağanüstü büyümelerden sonra seyehat sektörüne yardım olmak için almış olduğu kararların menfaatlerini sevinçli ettiğini ifade ederek, tatilin 9 güne çıkmasının bekleyen rezervasyonları harekete geçireceğini kaydetti.

Öncel, “bayrama kısa zaman kala rezervasyonlarda yükselme mevcudtu. Fakat esas hareketlilik 9 gün kararının açıklanmasıyla başlamış olacak. Çeşme’deki tesislerimizde şu anda % 70 civarında bir doluluğu yaşıyoruz. Öbür seyehat bölgelerine nazaran ramazan bayramı’nda daha iyi bir sezon geçirdik. Kurban bayramı’nda da sık bir devir geçireceğimiz kati. Kurban bayramı’nda 9 günlük tatilin minimum 4 günü % 100 doluluğa ulaşacağımızı tahmin ediyorum. İlk sinyaller bu doğrultuda.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here