10.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 17, 2024

İletişim

Dijital Teknolojinin Özellikleri

Dijital teknoloji, çok işlevlidir, zekidir ve her yerde bulunabilir. 

Birleşme ve Çok-işlevli olması: Ses,veri veya resim olsun tüm sinyaller dijital forma dönüştüğünde, teknik anlamda benzer hale gelirler. Sonuç olarak, dijital teknolojiler elektronik, telekomünikasyon ve veri işlemci teknolojilerin tek bir noktada birleşmesini sağlarlar Bu teknolojiler, önceden ayrı ve farklı dünyaları olan yayıncıları, kablo şirketlerini, eğlence firmalarını, telefon taşıyıcılarını, bilgisayar üreticilerini, yayımcıları ve İnternet kullanıcılarını bir araya getirmiştir. Bahsi geçen birbirine yaklaşma ve tek noktada birleşme, bilginin elde edilmesinde ( örneğin ses ve nesnelerin dijital işlenmesi) yeni modeller yaratmakta ve bilgi araçlarını da çok-işlevli yapmaktadır. Kişisel bilgisayar, televizyon setleri ve telefon tek bir multimedya istasyonu olarak bütünleşmiştir. Telekomünikasyon ve yayıncılık da bütünleşmiştir, öyle ki telekomünikasyon hizmetleri kablolu televizyon şebekeleri tarafından sağlanabilmekte veya televizyon sinyalleri telekomünikasyon operatörleri tarafından taşınabilmektedir. Diğer taraftan, arz edilen hizmetlerin kalitesiyle ilgili tüketici sorunları artmaktadır. Her ne kadar günümüzde hala bilgisayar üreticileri, telefon firmaları, yayınevleri, yayıncı ve film şirketlerini ayrı kurumsal aktörler görmek mümkünse de, her geçen gün bunlar hızla tek bir endüstriye dönüşmektedir.

Zeki olması: Dijital teknolojiler ‘akıllı’ teknolojilerdir. Bu teknolojilerin akıllı olması, problem çözme kapasitesine sahip bilgi aletleri, iletişim sistemleri ve ağları sağlaması anlamına gelmektedir. Bu teknolojiler ekran, modem ve akıllı kart okuyucularla geleneksel telefonun performansını arttırabilirler. Çoğunlukla ‘akıllı telefon’ olarak isimlendirilen bu yeni alet, e-mailinizi kontrol edebilir, tele-alışveriş ve tele-bankacılık hizmetlerini gerçekleştirebilir, ekran aramaları yayıp bilgi almak için interneti tarayabilir. Kablosuz telefonlara, hesap yapma, yazı mesaj ve son olarak da tercüme kapasitesi eklenmiştir. Dijital hücresel ağların büyümesiyle birlikte, “kablosuz sanal-seyahatler, akıllı hücresel telefonlar veya avuç içi kişisel dijital asistanlar yaygınlaşmıştır.

Her yerde bulunması: Bu teknolojilerin en önemli özelliklerinden biri de yaygınlığıdır. Mutfaktan oturma odasına kadar evde, elektronik rozetten akıllı telefona kadar ofiste, idari ya da teşhis amaçlı sağlık hizmetlerinde, savunma sistemlerinde (örneğin, akıllı füzeler), hükümette, eğitimde, üretimde ve de banka, finans, seyahat ve sigorta gibi hizmet sektörüne kadar her yerde bulunabilmektedir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar