Bilinçli Tüketicinin Kozmetik Alışverişi

0
198 okunma

Yüzünüzü cildinizi çok iyi tanıyın. Nasıl bir ürüne ihtiyacınız olduğunu düşünün. İhtiyacınız olan ürünleri bilinçli alın. Sadece ambalajına bakmayın ve hangi ürünü neden almanız gerektiğini bilin…
Makyaj Uzmanı Suna Tensi

Neden bir kapatıcıya ihtiyacınız var?

Çünkü kapatıcı fondöteni destekler ve sonuç daha başarılı olur. Çok açık renk olmamasına ve göz çevresini aydınlatması için cilt renginden bir ton açık olmasına dikkat edin. Ayrıca kusursuz kapatıcılık için mutlaka bu ürüne ihtiyacınız var ve fondöten göz çevresine kalın geldiği için mimik çizgilerinizin içine dolabilir. Concealer, fondötenden önce güneş ve sivilce lekelerinin üzerine uygularsa sonuç çok daha başarılı olacaktır.

Hangi fondöten sizin için en iyisidir?

Fondöten makyajın temelidir. Fondöteni cilt tipine göre seçmeniz gerekiyor. Hatta bazı ülkelerde fondötenler iklimsel şartlara göre tercih ediliyor. Sonuçta bilindiğinin aksine fondöten, doğru seçildiğinde ve bilinçli kullanıldığında cilt dostu bir üründür. Karma ve yağlı ciltler su bazlı fondöten kullanmalı, normal ve kuru ciltlere ise krem dokulu fondötenleri öneriyorum.

Fondötende renk seçimi nasıl yapılmalı?

Doğal cilt tonunuza en yakın rengi bulmak çok önemlidir. Bilindiğinin aksine, bilek içine değil çeneden boyuna doğru olan bölgede test ederek doğru rengi bulabilirsiniz. Föndoteni gün ışığında denemeye çalışın ve almadan önce bir el aynası ile kullandığınız bölgenin renk testini gün ışığı alan bir alana çıkarak kontrol edin. Yanlış seçilmiş bir renk tüm doğallığınızı bozar ve yapay bir görüntü yaratır.

Hangi pudrayı seçmelisiniz?

Toz mu kompakt mı? Pudra toz veya kompakt fark etmez, her zaman doğal cilt tonunuzla ve fondöteninizle uyumlu olan bir pudra seçmelisiniz. Kompakt pudra, gün boyu kullanım için çok idealdir. Gün içinde alın, burun, çene bölgesinde rötuşlar yaparak makyajınızın tazeliğini koruyabilirsiniz. Toz pudranın kullanımı kompakt kadar pratik değildir.

Allık neden ve nasıl kullanılır?

Allık kullanarak yüzünüze sağlıklı ve parlak görünüm kazandırabilir, dilerseniz koyu renk bir allık ile yüzünüzü şekillendirilebilirsiniz. Hatlarınızı inceltmek için palet fırça ile elmacık kemiklerinin altına, burun kanatlarına koyu renk allık uygulayın. Bu teknik, yüz hatlarınıza derinlik kazandırır. Allık ve cilt renginiz uyumlu olmalı. Yoksa makyajınız yapay görünür. Akdeniz tenli kadınlar, şeftali, amber, pembe ve altın renklerini, beyaz tenli kadınlar ise kahverengi ve pembe tonlarını kullanabilirler. Fakat rengin tonu çok önemlidir. Çok koyu pembeler ve kahveler açık tene yakışmaz. Ayrıca allığınızın ve rujunuzun uyumlu olmasına dikkat edin.

Bronz pudra kullanırken nelere dikkat etmeli?

Bronzlaşma, 1980’li yıllarda popüler hale geldi. Cildine iyi bakan kadınlar, genelde güneş ışınlarının etkisinden uzak dururlar. Fakat bronzluktan vazgeçmek zorunda değilsiniz, birkaç fırça darbesiyle yüz ve dekolte bölgesinde doğal bir bronzluk yaratmak mümkün. Bronz bir dokunuş soluk teni canlandırır. Fakat bunu yaparken çene ve dekolte arasında yumuşak bir geçiş sağlamalısınız. Ayrıca bronz pudra söz konusu olduğunda denge çok önemli. Fazla kullanıldığında yüzde maske etkisi yaratır.

Doğru rimel nasıl seçilir?

Rimel makyajın olmazsa olmazıdır. Kullanmak için yaş, yüz şekli, göz yapısı fark etmez. Her yüze, her bakışa canlılık kazandırır. kirpikleri kalınlaştırır ve uzatır. Siyah evrensel bir renktir. Ancak açık renk tenliyseniz, gözleriniz yeşil veya gri ise kahverengi ya da mürdüm rengi bir rimel tercih edebilirsiniz.

Uygun ruj rengi nasıl seçilir?

Ruj ve saç renginin uyumlu olması gerektiği söylenir. Fakat böyle olmak zorunda değil. Ruj renginizin, cilt tonunuzla uyumlu olması daha doğru olur. Kahverengi alt tonuna sahip ciltler, kırmızı-turuncu, şeftali, kayısı, mercan ruj renklerini tercih edebilir. Pembe ve soluk renkli ciltler, siklamen, erik, sardunya, mor, şarap rengi bordo, kardinal kırmızısı ile iyi görünür. Koyu tenliler parlak tonları, ince dudaklılar ise açık renkleri tercih etmelidir. Unutmayın, açık renkler dar alanları geniş gösterir, koyu renkler daraltır. Mat teni ışıltılı rujlarla canlandırabilirsiniz.

Dudak kalemi ne işe yarar?

Dudak hattını belirler. Koyu renk ruj sürmek zordur. Kalem ile doğru bir hat belirlendiği zaman ruj sürmek kolaylaşır. Hattı çizerken kalemle dudağınıza astar uygularsanız rujunuz sabitlenir. Dudak hatları daha keskin, doğal ve net olur. Rujun üstüne parlatıcı sürmek ise rujun dağılmasını engeller.

Eyeliner neden sürülür?

Asla modası geçmez ve gözlerin daha iri görünmesini sağlar. Doğru uygulanırsa göz yapısının kusurlarını da kamufle eder. Gözün dış ucundan yukarı doğru çekilirse gözün düşüklüğünü yok eder ya da şakaklara doğru uzatılırsa gözler daha büyük görünür. Kalem eyeliner kullanımı daha kolaydır. Bir fırça yardımı ile keskin hattı dağıtıp far görünümü de yaratabilirsiniz.

Püf nokta; kalem uygulamadan önce göz kapağının tamamen kuru olmasına dikkat edin. Kapatıcı ve pudradan sonra göz kapağının kirpik hattından dıştan içe doğru çizginizi belirlerseniz kalemin kalıcılığı gün boyu devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here