11.5 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 25, 2024

İletişim

Asklepios

Asklepios, Latince Aesculapius Eski Yunan ve Roma’da Hekimlik Tanrısı. Şifa, Bilgi ve Kehanet Tanrısı Apolion ile su  perisi (nympha) Koronis’in oğludur. Kentaur (at adam) Kheiron’dan hekimlik sanatını öğrenir. Asklepios’un bütün insanları ölümsüz kılacağından korkan Zeus, üstüne yıldırım göndererek onu öldürür.

İlyada’da Homeros’un yalnızca becerikli bir hekim olarak söz ettiği Asklepios önce kahramanlıkla onurlandırıldı, sonunda tanrı sayıldı. Başlangıçta Tesalya’da gelişen Asklepios kültü giderek Eski Yunan’ın birçok yöresine yayıldı. Asklepios’un, hastaları düşlerinde iyileştirdiği ya da dertlerine çare önerdiğine inanıldığı için, pek çok hasta onun tapınaklarında uyurdu. Onuruna birçok yerde şölenler düzenlenirdi.

Asklepios kültü, Roma’ya, bir veba salgını sırasında Sibylla kehanetlerinin derlernesi olan Sibylla Kitapları (IO 293) yoluyla girdi. Asklepios, çoğunlukla oturur durumda, göğsünü açıkta bırakan uzun bir pelerin ve elinde yılanlı bir asa ile betimlenirdi. Hekimliğin gerçek simgesi bu asadır. çoğu zaman hekimliğin simgesi olarak çift yılanlı ve kanatlı asa kullanılırsa da, gerçekte hekimlikle bağlantısı olmayan bu figür, tanrıların habercisi ve ticaretin koruyucusu Hermes’in (ya da Mercurius) büyülü asasıdır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar