11.3 C
İstanbul
Pazar, Mart 24, 2024

İletişim

Arykanda

Arykanda Antalya ili, Finike ilçesi, Arif köyünün Aykırıçay mahallesinde antik Lykia kenti. Yazılı kaynaklarda adına ancak Bizans Döneminde “Akalanda” olarak rastlanır. Adındaki “nd” harfleri yerli bir ad olduğunun göstergesidir.

arykanda1

İÖ 5. yüzyıldan kalma Akuvami ve Limyra beyi Perikles’e ait sikkeler, ele geçenler içinde en eskil eridir. İÖ 2. yüzyılda Arykanda, Lykia Birliği’ne bağlı bir kent olarak ilk kez kendi adına sikke bastı. İS 43’te Cladius Lykia Birliği’ne son verince Arykanda Roma Eyaleti’ne bağlandı. Arkeolojik kalıntılar ve Bizans kaynakları kentin 11. yüzyıla değin varlığını sürdürdüğünü gösterir. Daha sonra, belki ortaçağda, yer değiştirmiş olduğu sanılmaktadır. Teraslar üzerine kurulmuş olan Roma Dönemi kentinin kalıntıları Aykırıçay kaynağından başlar ve Şahin Kaya’nın dibinde yoğunlaşır. Kentin coğrafi konumu savunmaya elverişli olduğundan sur yoktur. Küçük ama iyi korunmuş olan tiyatrosu skene ve orkestradan oluşur. Odeon, agora, agora stoası, biri küçük olan iki hamam, gymnasion, bouleterion, samıç ve çeşme kalıntıları, bulunan öbür yapılardır. Kentin su gereksinimini karşılamak üzere Aykınçay’ın çıktığı yerden kayaya oyularak ve bazı yerlerde duvarla desteklenerek yapılmış su kanalı, en ilginç kalıntıdır. Gene aynı çayın çıktığı yerde birkaç kaya mezarı vardır.

arykanda

Doğu nekropolü kent merkezinin içinde, önünde lahitlerin bulunduğu tonoz örtülü oda mezarlarla kaplıdır. Batı nekropolü kentin batısından başlayıp Aykırıçay kaynağına kadar devam eder. Kentte tapınak ya da bazilika olduğu henüz belirlenemeyen bir yapı kalintısı da vardır.

Ankara Üniversitesi DTCF’den Profesör Dr. Cevat Bayburtluoğlu başkanlığında bir ekip tarafından kazılan ve onarılan Arykanda’dan ele geçen bulun tu lar Antalya Bölge Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

arykanda2

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar