4.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 9, 2024

İletişim

Altın Takılarınız Nasıl Temizlenir?

Mücevherat parçalarınızın uygun bir temizliğe ihtiyaç duyduğu her zaman kuyumcuya gerek yok. Harika haber şu ki, farklı mücevher parçalarını temizlemede kullanabileceğiniz, altın takılarınızı nasıl temizleyeceğinize dair birkaç ipucu önerimiz var. Gümüş aksine, altın kararmaz, ancak zamanla kolayca kir biriktirebilir. Altın takılarınızı çiziksiz, temiz ve pırıl pırıl, ışıl ışıl tutmak istemiyorsanız, işte altın takıları temizlemenin gerçek yolları.

1. Altın mücevherinizin hafif mi yoksa çok kirli mi olduğunu öğrenin

Altın takılarınız çok kirliyse, takılarınızı ılık su ve birkaç damla bulaşık sabunu çözeltisiyle yıkayın. Mücevherat parçalarınız üzerinde biriken çok miktarda çöp ve kir varsa kulüp tozu kullanın. Altın takılarınızın hafif veya ağır kirli olup olmadığı anlamak için kiri temizlemeden önce yaklaşık 15 dakika suda bekletin.

2.Çok yumuşak bir diş fırçası kullanın

Kiri temizlerken çok yumuşak bir diş fırçası kullandığınızdan emin olun. Eğer elinizde yoksa, yumuşak kıllara sahip bir diş fırçasını kolayca alabileceğiniz bir markete gidin. Altın takılarınızı temizlemek için pahalı bir fırça almak zorunda değilsiniz. Kullanmadığınız yeni bir kaş fırçanız varsa, altın takılarınızı da temizlemek için kullanabilirsiniz. Kaş fırçası veya diş fırçası ile fırçalarken sadece birkaç hafif daire çizin.

3.Amonyak kullanın

Su ve bulaşık deterjanı ile ovalama yapmak mücevher parçalarınızın ışıltılı görünümünü azaltabilir, su ve amonyak çözeltisini kullanarak onları parlatabilirsiniz. Bir ölçek amonyak ile altı ölçek su ile karıştırın ve durulamadan ve kurutmadan önce mücevher parçalarınızı bir dakika bekletin. Altın mücevherleri her temizlediğinizde amonyak kullanmayın, çünkü onu karartabilir.

4.Ilık akan suyla iyice durulayın.

Her mücevher parçasını durularken az miktarda fırçalamaya devam etmek için kaş fırçasını veya diş fırçasını kullanabilirsiniz. Durulama yaparken her birini kontrol edin ve oluklara belirli bir parçaya sıkışmış herhangi bir çöp olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse her bir parçayı yumuşak bir şekilde bir kez daha fırçalayın. Kestirmeyen bir bezle kurulayın.

5.Değerli taşları batırmayın

Mücevherat parçalarını değerli taşlarla temizlerken değerli taşları suya batırmadığınızdan emin olun. Yumuşak bir bez alın ve su ve sabun çözeltisine batırın. Parçayı yavaşça temizleyin ve ılık akan suyla iyice durulayın. Mücevher parçasını baş aşağı çevirin, böylece fazla su tahliye edilebilir.

6.Diş macunu kullanın

Altın mücevherinizi temizlemek için yumuşak kıllı diş fırçanıza bir miktar diş macunu sürün. Ilık, akan suyla iyice durulayın ve temiz mücevher parçalarınızın keyfini çıkarın. Gerçekten işe yarayan altın takıları temizlemenin ucuz bir yolu!

7.Kaynatın

Balmumu ve yağ birikintilerini kaynatıp giderebilirsiniz. Mücevher parçalarınızı kaynar suya batırın, yağ ve balmumu hemen gelir. Herhangi bir mum ve yağ belirtisi alındığında, yukarıda bahsettiğim gibi mücevherinizi temizlemek için sabun ve su çözeltisini veya amonyak ve su çözeltisini kullanın.

Tabii ki, evde altın takıları temizlemek zaman alıyor ve çaba harcıyor, ancak bu size hatırı sayılır bir tasarruf sağlayacaktır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar