7.4 C
İstanbul
Cuma, Mart 15, 2024

İletişim

Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sahip olduğu engelinden dolayı belirli aktiviteleri yapamayan insanların kendi başlarına bir şeyler yapabilmesi için üretici firmalar tarafından kullanımlarına sunulan tekerlekli sandalyeler engelli bireyler için en büyük yardımcıdır. Tekerlekli sandalye olarak bilinen araçlar iki çeşit halinde engelli vatandaşların kullanımına sunulmaktadır. Bunlardan ilki manuel olarak bilinen Tekerlekli Sandalye bu ürün tamamen engelli vatandaş veya tekerlekli sandalye kullanıcısı tarafından hareket ettirilen ürünlerdir. İkinci çeşidimiz akülü tekerlekli sandalye, bu ürün tekerlekli sandalye üzerine yerleştirilen motor ve tertibatı sayesinde kendiliğinden hareket edebilen araçtır. Bu araçlar tekerlekli sandalyenin üzerine yerleştirilmiş olan bir joystick veya düğmeler sayesinde aracı ileri geri, sağa sola, tekerlekli sandalyenin özelliğine göre oturma ve sürüş pozisyonlarını değiştirebilmektedir. Akülü Tekerlekli Sandalye manuel sandalyeye göre özellik, fiyat ve kullanım farkı noktasında ayrılmaktadır. Bu yüzden engelli vatandaşlarımız veya aileleri akülü araç alırken çok iyi araştırmaları gerekmektedir. Aksi halde yüksek maliyete sahip bu araçların yanlış tercih edilmesi hem maddi hem de manevi zararı dokunacaktır. Peki, akülü tekerlekli sandalye alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Tekerlekli sandalye alımında ilk dikkat edilmesi gereken engelli vatandaşın ağırlığıdır. Tekerlekli sandalye alırken kişinin ağırlığı alınacak olan sandalye ile doğru orantılıdır.
Tekerlekli sandalyenin kullanım amacı belli ise mutlaka kişinin ağırlığına dikkat ederek sandalyenin motor gücü iyi seçilmesi gerekir.
Akülü tekerlekli sandalyenin motor gücü aracın hız ve taşıma kapasite ile doğru orantılı olduğundan bu verilerin iyi kontrol edilmesi gerekir.
Aracın hızlı hareket ettirilmesi, sağa sola yapacağı manevralarda ve yokuş çıkışlarında gerekli olan denge tekerleğinin olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
Tekerlekli sandalyenin kullanım süresi aracın menzil mesafesi ile alakalıdır. Araçta bulunan motorun akü gücü ile ne kadar gittiğinin hesaplanması gerekir. Mümkünse menzili uzun tekerlekli sandalyeler tercih edilmelidir.
Manuel tekerlekli sandalye de bulunan bazı özellikler akülü sandalye alırken de dikkat edilmelidir. Özellikle engelli vatandaşın sandalye üzerinde otururken kendisinin rahat etmesi noktasında gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekir.
Oturma ile alakalı olarak sırt açısının en iyi derecede olanı tercih edilmelidir.
Engelli vatandaşın araçta oturması sırasında gerekli olan koltuk yüksekli ayarı, oturma genişliği ve ayarlanabilir pedal boyunun bulunup bulunmadığının iyi bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.
Tekerlekli sandal seçiminde ürünün ithal veya yerli ürün olup olmadığı da son derece önemlidir. Özellikle ürünün alındıktan sonra yetkili servisinin bulunup bulunmadığı ve yedek parça temini edilmesi noktasında ürünün ithal veya yerli olmasına özen gösterilmelidir.
İthal araçlar son derece kaliteli ve dayanaklı olmasından dolayı tercih edilirken, sonrasında servis imkânı veren ürünleri tercih etmek gerekir. Ekonomik boyutu açısından yerli üretimler hem daha ucuz hem de yetkili servis sırasında uygun bakım garantisindedir.
Akülü veya manuel tekerlekli sandalye alınırken ekonomik boyutu noktasında dikkat edilmesi gereken ise, kesinlikle kampanyalı ve indirimde olan ürünlerin araştırılıp bu ürünlerin tercih edilmesi son derece önemlidir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar