12.6 C
İstanbul
Salı, Mart 19, 2024

İletişim

Aile İçi İletişim

Aile toplumun en küçük birimi olmakla beraber, toplumu en fazla etkileyen kurumdur. Aile kurumunun temel işlevlerinden biri de, ailedeki herkesin gelişimini en verimli şekilde yerine getirmektir. Gelişimin sağlıklı şekli, her bireyin ihtiyacını mümkün mertebede karşılamaktır.
Aile içi iletişim de bu ihtiyaçlardan biridir. Her ailede iletişim farklılıklar gösterir. Hepimizin kendi kişisel özelliklerimizden kaynaklanan iletişim biçimi vardır. İletişim biçimi farklı olsa da, önemli olan aile içi bireylerin birbirleriyle iletişim kopuklukları olmamasıdır.

aile-iletişim

Aile içi iletişimi iyi olabilmesi için önce ebeveynlerin aralarındaki iletişimin sağlıklı olması gerekir. Anne–baba ihtiyaçları hakkında birbirleriyle ne kadar samimi, açık şekilde iletişim kurarlarsa çocuklar da bu oranda ihtiyaçlarını sağlıklı ifade edebileceklerdir. Ailenin sorunları gizli kalmayıp, ortaklaşa çözüm yolları aranıyorsa sağlıklı aile iletişiminden söz edebiliriz. İletişimin temelinde yer alan dinleme ve anlatma, karşılıklı konuşmanın birbirinden ayrılmaz parçalarıdır. Eşler birbirlerine konuşma fırsatı verirken çocuklarına da bu fırsatı vererek, aile faaliyetlerinin planlanmasına çocukları da dahil ederek onların kendini birey olarak algılamasına ve böylece ihtiyacı olan duygusal aktarımdan dolayı rahatlamasına imkan tanıyacaktır. Aile içi iletişimde diğer önemli nokta, empati kurabilmektir. Karşımızdaki kişinin duygularını anlayabilmek, iletişimde oldukça etkilidir. Aile içindeki iletişimin sağlıklı olabilmesi için bu faktörlere dikkat etmek gerekir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar