7.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 17, 2024

İletişim

‘Yurtdışı Çıkış Harcı Kaldırılabilir’

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yurtdışı çıkış harcının kaldırılması konusunda, “Maliye Bakanı arkadaşımla bunu konuşacağım. İnşallah öyle bir formülasyon yaparız” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bakanlığı ve bağlı kurumların bütçelerine ilişkin görüşmenin ardından TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.Yazıcı, yurtdışı çıkış harçlarının kaldırılmasıyla ilgili bir soruya, “olabilir” karşılığını verdi.Harç miktarının geçmişte daha yüksek olduğunu hatırlatan Yazıcı, “2007 yılında bunu indirdik 15 TL’ye. Ben de uçaktan inerken yapılan anonstan rahatsız oluyorum. Maliye Bakanı arkadaşımla bunu konuşacağım. İnşallah öyle bir formülasyon yaparız” dedi.

Çelik, şöyle devam etti: “Sorun Türkiye’nin sanat, kültür üretiminin standartlarını yükseltmek, evrensel rekabete açmaktır. Burada da çoğulcu ve özgürlükçü bir modelle sanatçının memur olduğu modelin dışına çıkarak bir model geliştirmek gerekiyor. Burada devlet kendi elinde operasyonel bazı kurumları tutar. Bu kurumlar çerçevesinde bütün sanat alanlarını destekler. Bunun Anadolu’ya açılmasına, dışarıdan gelecek projelere daha çok destek verilmesine kendisini açar. Ama devletin memur sanatçı modeli ile kültür ve sanat alanını domine ettiği bir yapı özgürlükçü, çoğulcu bir yapı değildir. Kültür, sanat alanının ihtiyaç duyduğu rekabeti karşılamamaktadır. Arayışımız bu temeldedir. Bu sebeple kapatma ifadesi hiçbir şekilde doğru değildir. Sorulması gereken soru elimizdeki modelin uluslararası dayanağı nedir? Her alanda uluslararası standartları yakalamaya çalışan Türkiye’nin bu alanda da reform yapması ve uluslararası standartları yakalaması gerektiğini düşünüyoruz.”  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise milletvekillerinin soruları üzerine Geri Kabul Anlaşmasıyla ilgili yanlış anlamalar olduğunu söyledi.Bağış, “Türkiye hiçbir şekilde bir göçmen deposu olmayacaktır.

Türkiye üzerinden geçerek AB ülkelerine giren düzensiz göçmenlerin ülkemize kabulü ancak bu kişilerin ülkemizden geçtiklerinin kabul edilmesi durumunda söz konusu olabilecektir. Anlaşmada belirtilen şartlar ve koşullar yerine getirildikten sonra ancak Türkiye’nin kabul etmesi ile geri alım gerçekleşecektir. Geri alım da bizim Pazartesi imzalanmasını beklediğimiz anlaşma siz sayın milletvekillerinin onayından geçtikten üç yıl sonra gerçekleşmeye başlayacaktır” diye konuştu.  Avrupa Birliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile bağlı kurumların bütçeleri TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Haberin tamamı için:

haberturk

 

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar