Vizesiz Geçiş 3 Yıl Sonra Başlayabilir

0
830

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, ”3-3,5 yıl sonra vizesiz geçiş başlayabilir. Vatandaşlarımız İngiltere ve İrlanda hariç serbest dolaşım sağlayabilecekler” dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, NTV canlı yayınında Erhan Ertürk’ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bağış, Avrupa Birliği üyeliği ve Türkiye’nin vize muafiyetine ilişkin soruları yanıtladı. ”Genelde Avrupa Birliği ile vize muafiyet müzakerelerine başlayan ülkelerin 3 ile 3,5 yıl içinde bunları tamamlayıp vizesiz seyahatin önünün açıldığını gözlemliyoruz. İnşallah biz de 3-3,5 yıl sonra pasaportlarını alıp vizesiz gezebilecekler, Schengen bölgesinde 28 ülkeyi. İngiltere ve İrlanda hariç serbest dolaşım sağlayabilecekler. Bu vize sorunu 80 darbesinin bu ülkeye attığı en büyük kazıklardan birisidir. Bu ülkenin gençleri siyasi mülteci olarak başka ülkelere gidemesin diye vizeye izin vermişler. O yüzden konulan vizeleri 30 yıl aradan sonra çıkartmak için uğraşıyoruz.

Bu konuda işadamlarımızın büyük çabaları oldu. Herkes çok çaba ortaya koydu ama bu işin mimarı bize her zaman diklenmeden, dik durma tavsiyesinde bulunan başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan oldu. Daha önceden imzaladığımız vizesiz seyahat anlaşmaları var, onlar iptal mi edilecek?Bizim vatandaşlarımız vizesiz seyahat edebildikleri zaman daha önce imzaladığımız vizesiz seyahat anlaşmalarını tekrar gözden geçireceğiz. Uzun vadede herkes nüfus cüzdanıyla bile gidebilecek. Ama dijitale geçtiğimiz zaman, şimdi pasaportla geçilebilecek. Vize muafiyeti konusunda biz anlaşmanın içine öyle maddeler koyduk ki sözlerini tutmazlarsa Türkiye’de hiçbir sözünü tutmaz.”

Haberin tamamı için:

ntvmscnbc

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here