”Vize Uygulaması Kabul Edilemezdi”

0
704

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AB ile vize muafiyeti hakkında açıklama yaptı. Gül, “Türkiye’ye uygulanan bu sert vize uygulaması kabul edilemezdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdulah Gül, AB ile imzalanan vize muafiyetine ilişkin anlaşma için “AB, Latin Amerika’dan Rusya’ya, Balkanlardan birçok ülkeye, adaylığı bile söz konusu olmayan ülkelerle vize muafiyeti anlaşmaları imzalamışken Türkiye’ye çok sert bir vize uygulamasını hayatta tutuyor olması kabul edilemezdi” dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz gün Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ile Brüksel’de yaptığı ortak basın toplantısında “Geri kabul anlaşmasını imzalama kararı aldık.

Uzun zamandır hedeflediğimiz bir noktaydı. Türk halkının beklentileri arasındaydı. Son dönemde büyük çabalar sarf ettik. Şu anda Türk halkının en fazla 3-3,5 yıl içinde vizesiz olarak AB’de seyahat edebileceğinden mutluluk duyuyorum. Bu en uzun süredir. Meslektaşlarıma da teşekkür ediyorum göstermiş oldukları işbirliği ruhu nedeniyle” diye konuşmuştu.

Haberin tamamı için:

ntvmscnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here