12.9 C
İstanbul
Cuma, Mart 29, 2024

İletişim

Vikingler

Vikingler Kuzey Halkları olarak da bilinir, 911. yüzyıllar arasında Avrupa’da geniş toprakları ele geçirip sömürgeleştiren ve Avrupa tarihi üzerinde derin etkiler bırakan savaşçi ıskandinav halkları.

İngiltere’ye yönelik viking saldırıları 8.yüzyılın sonlarında başladı. Ünlü viking kahramanı Ragnor Lodbrok’un oğulları Holfdan, Inwaer (Kemiksiz Ivar) ve Hubba (Ubbe) 865’te. East Anglia (Doğu Anglia) ve Northumbrıa krallıklarını fethettiler ve Mercia Krallığı’nın büyük bölümünü ele geçirdiler. Aynı dönemde Wessex Krallığı’nı da ele geçirmeye çalıştılarsa da başarılı olamadılar. Wessex kralı Edward (8899-24) Mercıa ve East Anglia’daki küçük Dan krallıklarını ele geçirerek bölgedeki viking egemenliğine son verdi. Daha uzaktaki Northumbria ise Edred’in 954’te son Viking hukumdarını bölgeden sürmesine değin İrlandalı Viking önderlerinin yönetiminde kaldı. vikingler 980’de Ingiltere’ye yeniden saldırılar düzenlemeye başladılar. Sonunda Danimarka kralı 1. Knud, Canute adıyla İngiltere kralı oldu (1016). Canute’un oğlu Hardecanute’un ardında varis bırakmadan ölmesi üzerine İngiltere’de viking egemenliği sona erdi ve tahta Edward geçti. 1.William’ın hükümdarlığı sırasında (1066-87) Vikingler İngıltere yı tehdit eden bir güç olmaktan çıktılar.

Yaklaşık 900’den sonra İzlanda’ya gelmeye başlayan vikingler, daha sonra Grönland’a geçerek orada koloniler kurdular ve Kuzey Amerika’ya yerleşmek için çeşitli girişimlerde bulundular. Aynı dönemde Orkney, Faroe ve Shetland Adaları ile Hebridler’de ve Man Adasında viking yerleşmelen kuruldu.

İrlanda’ya yönelik viking saldırıları 794’te,Rechru adlı yeri belirlenemeyen bir adanın yağmalanmasıyla başladı. Zamanla DublinLimerick ve Waterford’da İskandinav krallıkları kuruldu. vikingIerin gerileyişi 968’de Limerick’in düşmesiyle başladı. İrlanda’nın ilk gerçek kralı sayılan Brian Boru 1014’teki Clontarf Çarpışması’rıda vikingieri büyük bir yenilgiye uğrattı. vikingler bu tarihten sonra komşu krallıkların yönetimi altına girmeye başladılar. Bununla birlikte İngilizler 12. yüzyılda Irlanda’yı istila ettiklerinde Dublin, Waterford, Limerick, Wexford ve Cork’ta vikingler önemli bir güç olarak varlıklarını koruyorlardı.

Vikingler 11. yüzyılın sonlarına değin Karolenj hanedanının yönetimindeki Fransa’ya saldırılar düzenledilerse de, ülke çok iyi korundugu ıçın Brıtanya Adalarındaki kadar geniş bir alana yayılamadılar. 10. yüzyılda Sen Irmağı üzerinde kurulan viking yerleşmeleri Normandiya Düklüğü’nün çekirdeğini oluşturdu.

Vikingler

Vikingler ayrıca Iber Yarımadasına ve Akdeniz kıyılarına saldırılar düzenlediler, ama kalıcı başarılar elde edemediler. Doğu’ya düzenledikleri seferlerde ise öteki fetihlerine göre daha az kan döktüler. Bu seferlerin sonunda Rusya içlerine değinilerleyip Novgorod, Kiev ve öbür merkezlerde bir süre için yönetime egemen oldularsa da zamanla Rus adını verdikleri Slav nüfusla kanştılar.

11. yüzyılın ilk yarısında Doğu’ya yeni viking seferlerinin düzenlendiği sanılır. İsveç rünik yazıtlarında Yngvarr’la birlikte seferlere giden kişilerin adlan yer alır. Bununla birlikte bu seferin amacı ve nereye düzenlendigi konusundaki bilgiler yalnızca efsanelere dayanmaktadır. Vikinglerin ayrıca Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’te (İstanbul) paralı asker olarak görev yaptıkları ve Yaraeg muhafız birliğini oluşturdukları bilinmektedir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar