15.5 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 4, 2023

İletişim

Vidali Kompresörlerin Kullanım Şekilleri

Kompresör, hava ve çeşitli gazları atmosfer basınıcın üzerinde bir basınç seviyesinde sıkıştırmak için kullanılan motorlu makinelere verilen isimdir. Kompresörler, basıncın üstüne çıkma için kullanılabileceği gibi basıncın altına inme bölümü için de kullanılabilmektedir.  Kısacası, kompresör makinaları havayı ve gazları sıkıştırarak bize basınçlı bir şekilde sunmaktadır.

cp-vidalı

Kompresör makinaları içerisinde en yaygın olarak kullanılanı vidalı kompresör makinalarıdır. Vidalı kompresör nedir sorusuna cevap verecek olursak; pozitif yer değiştirmeli kompresörlerdir.  Deplasmanlı kompresör makinaları olarak da bilinen vidalı kompresör çalışma prensibi kullanım amacına göre farklılık göstermektedir.

Günümüzde kompresör modelleri arasından en çok tercih edileni vidalı hava kompresörleridir. Bu tip kompresörler; yağ enjeksiyonlu, helisel ve spiral lobları olan, çift motordan oluşan ve vida kullanılarak yapılan kompresörlerdir. Vidalı kompresör makinalarının işleyişi, kapalı bir vida gövdesinin içinde dönerek, loblar ve yivler yani çıkıntı ve oyuklar arasındaki havayı sıkıştırarak çıkışa öteleyen bir çift motorla sağlanır. Bu kompresörlerin  emme ve çıkış valfleri bulunmamaktadır. Tüm bu işleyişin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için soğutulma önemli bir yere sahiptir. Vidalı kompresör makinasının içinde, yağ aracılığıyla soğutulmanın gerçekleşmesi, çalışan parçaların sıcaklığının aşırı yüksek derecelere çıkmasını engellemektedir. Bu sayede vidalı kompresör makinaları, devamlı olarak çalışabilir ve hava veya su soğutmalı ünitelere sahip olacak şekilde tasarlanmaktadır.

İki kademeye ve yağ enjeksiyon sistemine sahip vidalı kompresör makinalarında gövde kısmının içerisinde rotorlar (dişi ve erkek ) yer almaktadır. Gövde kısmının dışı ise rotorları çevreleyen vida aksamından meydana gelmektedir. Kompresyon işlemi, seri olarak birbirine bağlanmış vidalar tarafından gerçekleştirilmektedir. İlk vidayla birinci, ikinci vidayla final kademe vidalarının kompresyon işlemi  sürecinde aralarında paylaştırarak işlemin devamlılığı sağlanmaktadır.

Vidalı hava kompresörlerinin basit bir çalışma sistemine sahip olması ve dolayısıyla kullanılan parçaların da az olması bu makinaların bakımının ve kurulumunun hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Vidalı kompresör fiyatları, kullanım amacına ve alanına göre farklılık göstermektedir. İhtiyacınıza en uygun özellikteki vidalı kompresör makinasına, ortalamanın altında fiyatlarla sahip olabilmek için piyasa araştırması yapılması oldukça önemlidir. Ayrıca garantili ürünleri satın almanız da kullanım ömrünün uzun olmasını sağlayacaktır.

Vidalı Kompresör: http://www.cpkompresor.com/hava-kompresorleri/vidali-kompresorler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,768TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar