Üzümcü Nobel Barış Ödülü’nü Aldı

0
757

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Başkanı Ahmet Üzümcü, 2013 Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Üzümcü ödülü derin bir alçakgönüllükle kabul ettiğini söyledi.

Norveç’in başkenti Oslo’da belediye binasında düzenlenen törende, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü adına kuruluşun Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, ödülü Nobel Barış Ödülü Komitesi Başkanı Thorbjörn Jagland’dan aldı. Törendeki konuşmasında 2013 Nobel Barış ödülünü derin bir alçakgönüllükle kabul ettiğini belirten Ahmet Üzümcü, konuşmasında Nelson Mandela’yı anmayı da unutmadı. Üzümcü, “Barış, onur ve uzlaşıya varmak için Nelson Mandela göstergemiz olacaktır” dedi.

Tören sonunda Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonya da Üzümcü’nün yanına gelerek tebrik ettiler. Nobel Enstitüsü’ne bağlı Nobel Barış Merkezi’nde de “Daha fazla kötü kimyasala hayır” sloganıyla düzenlenen etkinlik, 270 çocuğun katılımıyla gerçekleşti. Üzümcü, müzik ve tiyatro gösterisinin ardından çocukların sorularını yanıtladı. Çocukların, “Nobel ödülü size nasıl bir katkı sağlayacak” sorusuna Üzümcü şu yanıtı verdi: “Şu anda biliyorsunuz Suriye’de süren bir sorun var. Orada görev yapan personelimiz zor koşullarda çalışıyor. Bu ödül de bize yeni bir enerji verdi. Kimyasal silahlar farklı formlarda ve özelliklere sahip. İmha edilmeleri için çok özellikli tesisler gerekiyor. Örneğin bazı ülkelerde bu silahları yok etmek için bir tesiste bile bin kadar insan çalışıyor. Bu ülkeler ve bu insanlar kimyasal silahları yok etmek için 7 gün 24 saat çalışıyorlar. Çok yoğun ve tehlikeli bir iş ama yıllardır yapılıyor. Birçok ülke bu konuda güzel bir tecrübeye sahip, zaman içinde bu silahlar güven içinde imha edilecektir.”

Haberin tamamı için:

ntvmscnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here