9.6 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 2, 2024

İletişim

Ukraynada Eğitim – Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Yurtdışı eğitimde son yıllarda en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna, hem ekonomik oluşu hem de kaliteli üniversiteleriyle tüm dünyadan gelen birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerine sahip olan ülke, son yıllarda YÖK tarafından tanınmaya başlanmasıyla, Türkiye’deki öğrencilerin de gözdesi olmuştur.

Ukrayna’yı cazip kılan en önemli özelliklerinden birisi de, ekonomik eğitim ve yaşam masraflarıdır. Konaklama, ulaşım, yeme-içme, eğitim gibi masrafların, birçok Avrupa ülkesine göre oldukça ekonomik olduğu Ukrayna, uluslararası öğrencileri ile karma bir nüfusa sahiptir. Türkiye’den birçok öğrencinin tercih ettiği Ukrayna üniversiteleri, Türkiye’deki gibi sınav başarı puanınıza bakmaz. Lise diplomanıza göre seçebileceğiniz bölümler, Avrupa ülkelerinde geçerli olmakla beraber, YÖK tarafından da tanınmaya başlamıştır. LYS sınavındaki başarınızın önemli olmadığı, akademik açıdan donanımlı, ekonomik ve kaliteli bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız Kiev ve Odessa üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz.

Birçok öğrenci değişim programlarına katılan Ukrayna üniversiteleri, tüm Avrupa’da birçok üniversite ile işbirliği anlaşması yapmakta ve öğrenci alımı gerçekleştirmektedir. Rusça, Fransızca, Ukraynaca ve İngilizce dillerini öğrenme imkanı sunan üniversiteler, Ukrayna’da eğitime olan rağbeti de arttırmaktadır. Dili yerinde öğrenme, pratik yapma ve geliştirme imkanı bulabileceğiniz Ukrayna’da, istediğiniz bölümü seçme olanağına da sahip olursunuz. Eğitim masraflarının ortalama 2000 USD ile 3000 USD arasında değiştiği üniversiteler arasında, Kiev Politeknik, Taras Schevchenko, Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi gibi, Avrupa’da isim yapmış üniversiteler de yer almaktadır. Uluslararası öğrencilere büyük önem verilen ülkedeki üniversitelerin hepsinde hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Rusça ve Ukrayna’ca öğreneceğiniz hazırlık sınıflarında, bir sonraki yıl öğreneceğiniz branş derslerinizin de temel eğitimlerini almış olursunuz.

Uluslararası platformda önemli bir yere sahip olan Rusça’yı yerinde öğrenme olanağı sayesinde, üniversiteden mezun olduktan sonra, Türkiye’de birçok iş alanında rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Rusça bilen eleman arayışının artmasıyla artan iş pozisyonlarında, Ukrayna’da eğitim sayesinde yer alabilirsiniz. Tıp, Mühendislik, Eğitim, Hukuk, Edebiyat, Sanat, Havacılık ve Denizcilik gibi daha birçok bölüm ve fakültelerin yer aldığı Ukrayna’da eğitim, birbirinden kaliteli ve akademik açıdan donanımlı hocalar eşliğinde yapılmaktadır.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar