Türkiye’nin Sözlü Tarihi Kayıt Altına Alınıyor

0
454

Bilim ve Sanat Vakfı ‘Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı’ projesiyle Türkiye’de yapılmış tüm sözlü tarih çalışmalarını bir araya getirmeyi hedefliyor.

Türkiye’de yapılmış tüm sözlü tarih çalışmalarını bir araya getirmeye çalışan Bilim ve Sanat Vakfı, 2003 yılından beri sözlü tarih çalışmalarını yürütüyor. Yeni bir proje hazırlayan vakıf, bu proje ile ilk olarak İstanbul daha sonra ise Türkiye’de yapılmış tüm sözlü tarih çalışmalarını aynı veritabanında toplamayı hedefliyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destek verdiği, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ise ortak olduğu bu projede öncelikli olarak 1980’li yıllardan itibaren yaygınlaşan sözlü tarih çalışmalarına erişim sağlayacak bir veritabanı oluşturulacak.

Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı, yurtiçi ve yurt dışındaki akademisyen, öğrenci ve araştırmacıların kullanımına sunulacak. İnteraktif bir web sitesi ile erişime sunulacak veritabanı, güvenilir ve kapsamlı olacak. Bilimsel çalışmalarda da kullanılabilir olacak.thumbs_b_c_8b29aec571facfd9c23c6546a48c77e9

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here