10.6 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 13, 2024

İletişim

” Türkiye Hiç Bu Denli Bölünmemişti ”

Tiyatronun büyük isimlerinden olan Genco Erkal Çarşamba Sohbetleri’nde Ahmet Hakan’ın konuğu oldu. Türkiye’nin gidişatıyla konuşan Erkal ‘Hiç bu kadar bıçakla kesilmiş gibi bölündüğümüzü hatırlamıyorum’ dedi. Erkal, belediyelerin sunduğu imkanlardan yararlanmak için “sansüre razı olan” bazı tiyatrocuların bulunmasına sitem etti.

Türkiye nereye gidiyor? Kaygı verici bir yere mi?

Evet…

Hangi açıdan kaygı verici?

İnanılmaz bir bölünme içindeyiz. Türkiye’nin hiç bu kadar bıçakla kesilmiş gibi bölündüğünü hatırlamıyorum. İnanılmaz bir bölünme. İktidardakiler bundan besleniyor ve devamlı olarak bir tarafı itiyor. Kendi taraftarlarını bir arada tutmak için devamlı bir saldırı halinde.

Bir sanatçı olarak bu durum sizi nasıl etkiliyor?

Moral sıfır. Sabah gazeteyi alıp okuduğum zaman “Hay Allah, böyle bir ülkede mi yaşayacaktık” diyorum. Moralim çok bozuk.

Bu iktidarın yükselişinde ‘din’ teması belirleyici bir rol oynadı. Bu mudur sizi rahatsız eden?

Benim metafizik dünya ile bir ilgim yok. Buna rağmen beni rahatsız eden din değil. Din rahatsız etmez. Niye etsin? Beni rahatsız eden dinin kullanılması. Dinin bir takım pisliklerin örtüsü olarak kullanılması.

‘KÜRT’ sözcüğü geçtiği için sansürlenen oyununu Genco Erkal bir sansür öyküsünü anlatıyor

“Belediyelerin sunduğu imkânlardan yararlanmak için sansüre razı olan tiyatrocular var” diyor Genco Erkal. Birçok tiyatrocu arkadaş, sırf belediyelerden para almak için belediyelerin istedikleri şartlara uyuyorlar. Oyun metnini değiştiriyorlar, kostümleri değiştiriyorlar, bazı sahneleri çıkarıyorlar… Rahatsız etmeyecek şekle getiriyorlar.”

GEZİ’YE DESTEK VERDİĞİMİZ İÇİN YARDIMI KESTİLER

-Bir yıldır yardım almıyoruz. 16 tiyatroya verilen yardımı kestiler. Sırf Gezi’ye verilen destekten dolayı. Politik oyunlar oynamayan tiyatrolara da yaptılar bunu. Mesela o gece bir tweet atmışlar tiyatrodan. “Biz bu gece oynamıyoruz, hep beraber Gezi’ye gideceğiz” diye… Halbuki seyirci yokmuş, on beş-yirmi kişi gelmiş. Bari erkeklik bizde kalsın diye “Gezi’ye gidiyoruz, oyunu iptal ettik” demişler. Bunların da parasını kestiler. Yardım almadan olmaz mı? Tabii ki olur. Yeter ki seyirci gelsin, salon dolsun. Biz kendi kendimize yeteriz, ayakta dururuz.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar