0.7 C
İstanbul
Pazar, Şubat 5, 2023

İletişim

Türk Kahvesi UNESCO’nun Korumasında

Türk kahvesi kültür ve geleneği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi tarafından “temsili listeye” alındı. 
Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, “Türk kahvesi sonsuza kadar yaşayacaktır. Biz bu kültürü gelecek nesillere öğretmeliyiz” dedi.
Bakü’de gerçekleşen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler arası Komitesi toplantısında diğer ülkeler tarafından önerilen farklı kültürel varklıkların somut olmayan temsili miras listesine alınması görüşüldü. Görüşmeler sürerken ülkemizin Kültür ve Turizm Bakanlığı kanalı ile önerdiği Türk kahvesi, “temsili listeye” alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kültürümüzde büyük yeri olan türk kahvesinin UNESCO somut olmayan kültürel miras listesine alınmasından büyük gurur duyduğunu açıkladı.

Daha öncede 10 kültürel ögemizin bu listede yer aldığını söyleyen Arı Türk kahvesiyle bu sayının 11 olduğunu söyledi. Bu değerlerin listeye alınmasını yeterli olmadığını ve bunların etrafında koruma sistemi oluşturulması gerektiğini açıklamalarına ekledi.
Kültürümüzün yaşatılmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını belirten Arı, “Türk kahvesi sonsuza kadar yaşayacaktır. Biz bu kültürü gelecek nesillere öğretmeliyiz” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Haberin tamamı için:

onediyo

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,695TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar