8.2 C
İstanbul
Cuma, Mart 22, 2024

İletişim

Turizm Cenneti Mersin Tarsusun Tarihi

Mersin; için Akdenizin incisi demek yanlış olmaz. Mersin konumu itibari ile bir çok zenginliklere sahip.


Mersin sahil kenarına kurulmuş eşsiz bir kent, bu kentin turistik açıdan bir çok yerleri mevcut. Mersin denilince bazıalrımızın aklına ilk Cennet-Cehennem mağraları gelmektedir. Mersin‘e gelen bir çok turis burayı görmeden gitmez. Mersinde bulunan diğer biryerde Kızkalesi Mersinin Erdemli ilçesinde Denizin ortasında inşa edilmiş bir kale, kalenin yapılış amamcı bir rivayete göre kral kıznı bir yılanın sokacagına inanmaktaymış , bu dertten nasıl kurtulacağını düşünürken aklına suyun içine bir kale inşa etmek gelmiş ve kral kızı için kızkalesini yaptırmış ama yinede kızını yılandan koruyamamış, elma septinin içine giren yılan kralın kızını sokarak öldürmüş.
Mersinin kuziyi dağlarla , güneyi denizle çevrili bir alana sahip, Toros sıra Dağları Mersin için bir koryucu konumunda kuzeyden gelen soğuk havayı keserek mersin akdeniz iklimini oluşturmakda ve busayede mersinde 4 mevsim belirgin oalrak yaşanıyor ve onun için turizim buakdar canlı burada, ualşımı sonderece hızlı. Adanada havaalanı,deniz ulaşımı, Mersinde Demiryolu ve Mersin karayolu ulaşıma katkı sağlamakta.Konaklamak için Mersin Otellerini tercih edebilirsiniz.

Her mevsim farklı sebze ve meyvesi ile mersine ayrı bir güzellik katmaktadır. Tarsus gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri burada öne çıkan turistik yerler,Tarsus – Aziz St. Paul Kilisesi, Tarsus-Ulu Cami, Tarsus-Ulu Cami, Tarsus Ashab-ı Kehf Mağarası (yedi uyurlar) gezilebilecek nadide yerlerden birkaçıdır.

tarsus

Aynı zamanda tarsus’ta yılanların padişahı Şahmeran da burada yaşamış bir rivayete göre şöyledir.Şahmeran yörenin kralının kızına aşık olur ve sürekli kızı düşünür ve onu izlermiş, cadının biri kralın kıznın hamama gideceğini duyar şahöeranada görmek isterse prensesi hamada odanın birine gizlice getirecegini söyler, şahmeran her neakdarda olsa cadıya inanmasada aşk aklını başından alır yinede gider. Orada kralın adamlar şahmeranı katlederler ve vucudunu başından ayırım kaynar suya koyarlar.Tarsus‘ta bulunan tarsus hamamının göbek taşındaki kırmızı rengin şahmeranın kanı olduğuna inanılır.
Tarsus’daki tarihi yerleri dilimizin döndüğünce anlattık. iyi tatiller… Daha ayrıntılı bir bilgi için www.turkiyeoteller.net ziyaret edip inceleyin.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar