8.3 C
İstanbul
Perşembe, Mart 21, 2024

İletişim

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi ile ilgili geçtiğimiz günlerde devletin başlattığı kampanya ciddi şekilde ilgi görmesini sağladı. Halen tüp bebek tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen çiftler için kısaca bu yöntemden bahsedeceğiz.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR?

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olamayan çiftlerin üreme fonksiyonundaki bozukluklar neden olduğu problemlerin giderilmesi amacı ile yapılan bir tedavi metodudur. Daha önceki yıllarda sadece tüplerinde hasar ve tıkanıklık olan hastalara uygulanan bir yardımcı üreme metodu idi. Ancak günümüzde neredeyse bütün kısırlık problemlerinde tüp bebek tedavisi kullanılmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin kullanıldığı hastalıklar;

  • Endometriozis,
  • Sebebi belli olmayan kısırlık nedenleri,
  • Erkeğe bağlı gelişen kısırlığa neden olan faktörler

Tüp bebek tedavisinin uygulandığı durumlar elbette bunlardan ibaret değil. Tüp bebek kimlere uygulanır sorusu başlıca bir yazı konusudur. Bu konu hakkında en detaylı bilgiye ünlü doktorun “tüp bebek kimlere uygulanır” başlıklı yazısından ulaşabilirsiniz.

http://www.cemficicioglu.com.tr/kimlere-tup-bebek-uygulanir

Tüp bebek tedavisi ile bu gibi olumsuzluklarda gebeliğin oluşmasında büyük başarı sağlanabilmektedir. Kadından elde edilen yumurtaların ve erkekten elde edilen spermlerin vücut haricinde laboratuar ortamında döllenmesinin sağlandığı ve döllenme olduktan sonra kadının rahmine transfer edilmesi ile gebeliğin oluşmasına yardımcı olan bir tedavidir.

Anne adayının yumurtaları doktor gözetimi ile toplanır ve erkekten elde edilen spermler laboratuvar ortamında yıkanarak en kaliteli olanları seçilir. Daha sonra döllenmeleri için bir araya getirilir.

tüp bebek

MİKROENJEKSİYON TEDAVİSİ NEDİR?

Mikroenjeksiyon tekniği daha çok erkek kısırlıkları için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Genellikle sperm sayısının fazla olmadığı erkekler, menide hiç sperm elde edilemeyen erkeklerde ve erkeğin testisinde sperm bulunmuş ise mikroenjeksiyon başarıyı artırmak için kullanılan bir yöntemdir. Zor tedavilerde bile yüksek başarı sağlanabilmektedir. Baba adayından elde edilen spermler laboratuar
ortamında ayrıştırılarak en iyileri seçilir ve yıkanarak anne adayından elde edilen yumurtaların içine enjekte edilerek gebeliğin oluşmasını sağlayan bir uygulamadır.

TÜP BEBEK VE MİKROENJEKSİYON

Adayların üremi hücreleri vücut sıcaklığına yakın bir ortamda 2 gün süre bekletilir. Beklenilen süre içinde yumurtaların hemen hemen yarısında döllenme olur. Bu döllenen yumurtalara embriyo adı verilir. Embriyo oluştuktan sonra anne adayının rahmine gebelik oluşması için transfer edilir.

sağlıklı gebelik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar