Tiziana Terenzi Parfümler

0
923

İtalyan haute parfumerie markası Tiziana Terenzi’nin iki yeni parfümüyle tanıştık.

Hikaye biraz eskilere dayanıyor. Tam 45 yıl öncesine… Cereria Terenzi Evelino öncülüğünde kurulan bir aile şirketinin markası olan Tiziana Terenzi, o gün bu gündür parfüm ve ev kokuları tasarlıyor. Ürünlere tasarım harikası demek hiç de abartılı olmaz. Çünkü içerikler son derece özel ve özellikli.
Kökleri Horace masallarındaki Roma günlerine dayanan, izlerine 15. yüzyılda Rimini’de rastlanan Terenzi Ailesi’nden gelen Guglielmo Terenzi, gerçek bir parfüm tutkunuymuş; eşi Luigia’nın yaşadıkları evin bir odasına kurduğu zanaat atölyesinde keskin kokular yaratmak için hayallerinin peşinden gitmiş. Guglielmo Terenzi’nin torunları, dedelerinden kalan bu mirası üstlenip benzersiz kokuları keşfederek yakın çevre dışına çıkarmaya söz vermişler ve şirketi bugünlere taşımışlar.
Tiziana Terenzi’nin kokuları her biri titizlikle seçilmiş ve dikkatle harmanlanmış hammaddelerden oluşuyor. Terenzi’nin kokularına sadece parfüm demek biraz haksızlık olur. Çünkü her bir koku özel bir anın hikayesini anlatıyor aynı zamanda. Terenziler, o özel anların ruhunu kokuya dönüştürebilmek için hiç beklenmedik, hatta şimdiye kadar hiç denenmemiş notaları bir arada kullanma konusunda çok başarılı.
Efendim, Tiziana Terenzi, var olan koleksiyonuna iki yeni parfüm ekledi. Bu günkü esas konumuz bu aslında. Lillipur ve Maremma koleksiyonun yeni gözbebekleri.

LILLIPUR
Nepal; Tiziana Terenzi’nin yeni parfümü Lillipur’un ilham kaynağı olmuş. Altın şişe, Nepal’in ruhuyla dolu.
ÜST NOTA: Pelinotu, limon, frankincense, yıldız anason
ORTA NOTA: Kasnı otu sakızı, Sri Lanka tarçını, karanfil, kekik, sıklamen, Siçuan biberi
ALT NOTA: Lübnan sedir ağacı, beyaz misk, kaşmir ağacı, paçuli, benzoin, tonka fasulyesi, amber, kayın ağacı, sarı tütün

MAREMMA
Toskana’daki Maremma tepelerinden ve vadilerden esinlenerek yaratılan karmaşık bir koku Maremma. Güçlü deri ve ahşap tonlarıyla birleşen meyveli ve çiçeksi notalar parfümü inanılmaz bir kalıcılığa ulaştırıyor. Siyah şişe, İtalya’nın en az tanınmış köşelerinden biri olan bu arazinin, vahşi ve büyüleyici çekiciliğini içeriyor.
ÜST NOTA: Acı bergamot, ylang ylang, yasemin, siyah Frenk üzümü, pırnal meşe palamudu
ORTA NOTA: Melek otu, menekşe kökü, oud, nilüfer, kimyon, bal
ALT NOTA: Paçuli, kakao, sandal ağacı, laden, amber kristalleri, gül ağacı

KOLEKSİYONDAKİ DİĞER KOKULAR
GOLD ROSE OUDH
Bir çöl kampındaki ateşin çekiciliğini ve gizemini barındıran, tuhaf bir çöl akşamının sıcak ve duygu dolu notalarını sunuyor Gold Rose Oudh.
ÜST NOTA: Bergamot, köknar, köz, kum
ORTA NOTA: Gül, paçuli, karabiber
ALT NOTA: Oud, amber, sandal ağacı, misk, bal

ECSTASYXIX MARCH
Mistik bir koku olan Ecstasy, sizi tam anlamıyla kendisine çekiyor. Neden mi? Çünkü Ecstasy, ruhun “kutsal ateş”ine yapılan en yoğun yolculuğu anlatmak üzere tasarlanmış.
ÜST NOTA: Çam, ladin, kaya tozu
ORTA NOTA: Tütsü, paçuli, gül, menekşe
ALT NOTA: Sandal ağacı, amber, sitrus, tonka fasulyesi, orman kokusu, eski ağaç

WHITE FIRE
Hoş ve temiz White Fire, bir çocuğun kaygısız kahkahası gibi masum his bırakıyor insanın üzerinde.
ÜST NOTA: Yeşil yapraklar, buz, oksijen
ORTA NOTA: Çin yasemini, eğreltiotu, beyaz amber
ALT NOTA: Sandal ağacı, amber, misk
19 Mart gecesi baharın gelişini kutlamak için “focarina” denilen büyük bir şenlik ateşi hazırlanır ve bu ateşte kıştan kalma ince dallar yakılarak baharın yeniden doğuşuna yer açılır. Bu sırada hava yoğun kokularla doludur: XIX March ferah ve yeni, ama bir o kadar tarihi bir parfüm.
ÜST NOTA: Portakal, yeşil yapraklar, nane, ısırgan otu
ORTA NOTA: Lavanta, tarçın, karanfil tomurcuğu, yasemin
ALT NOTA: Sandal ağacı, sedir ağacı, vetiver, misk, muskat, biberiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here