Time Dergisi ‘Yılın Kişisi’ Olarak Merkel’i Seçti

0
444

Almanya Başbakanı Merkel ABD’de yayınlanan Time Dergisi “yılın kişisi” olarak seçildi.

Haftalık olarak ABD’de faaliyet gösteren Time Dergisi geleneksel olarak her yıl gerçekleştirmiş olduğu anket sonucunda yılın kişisi seçildi. 29 yıl aradan sonra ilk defa bir kadın seçildi. 1986 yılında dergi, Filipinler’in kadın cumhurbaşkanı Corazon Aquaro için yılın kişisi demişti. Anket sonuçlarına göre yılın kişisi seçilen Merkel’in ardından ikinci olarak terör örgütü olan DAEŞ lideri Bağdadi seçildi. Üçüncü olarak ise göçmen ve İslam karşıtlığı ile tepki çeken Donald Trump oldu.

Time Dergisinin yapmış olduğu anket sonucunda Merkel, Bağdadi ve Trump dışında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’de finale ismini yazdıran isimlerdendi. Time Yayın Yönetmeni Merkel’in birinci seçilmesinin sebepleri olarak dünyada az rastlanan bir kararlılık ve ahlaki açıdan liderlik göstermesi, zorbalıklara karşı taviz vermemesi olarak sıraladı.

Time Dergi’si özellikle Yunanistan borç krizi, Ukrayna işgali ve mülteci göçmen sorunu karşısında göstermiş olduğu liderlikten dolayı puanını arttıran Merkel için “özgür dünyanın şansölyesi” dedi.merk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here