Su Kaçağı Sebepleri ve Belirtileri

0
581

Su kaçağı, evinizin en güzel yapılmış halinde bile sizler hiçbir masraftan kaçınmazken en tatlı ve huzurlu anlarınızı kaçırabilecek ve kısa sürede önlemini almadığınız takdirde daha büyük bir yapı sorununa dönüşebilecek kadar büyük bir problemdir. Evinizdeki su kaçaklarının birçok sebebi olabilir ancak bunu önlemenin en büyük yolu, kaliteli malzemelerle ve işinin uzmanları tarafından kurulmuş olan bir tesisat sistemidir. Bir evin temelini inşaatla değil, doğru ve sorunsuz kurulmuş bir tesisat sağlamaktadır demek bu durumda oldukça büyük bir tespittir. Evinizin tesisatında doğabilecek herhangi bir suyun kaçak yapması, evin problem çıkan bölgesine bağlı olarak duvara, ahşaba, ev eşyalarına ve rutubetlenmeyle birlikte sağlığına dahi zarar verecek düzeye kadar ilerleyebilmektedir.

Su kaçağı oluşumunun tesisat sırasında doğru yapılmayan bir döşemeden veya kullanılan malzemenin yapısındaki ömür süresinden kaynaklı olması kaçınılmazdır. Ancak evinizde oluşabilecek su kaçağının belirtilerini fark etmek de bu sorunun çözümündeki en önemli adımdır. Zira fark edilmeyen durumlarda kaçağın olup olmadığının tespit edilmesi için ne yazık ki evin birçok yerinde kırık ve zarar verebilecek yöntemler uygulanmakta ve bu ev sakinlerine büyük maddi masraflar olarak geri dönmektedir.

Evinizdeki su kaçağını tespit edebileceğiniz birkaç yol vardır. Bu yolları arada sırada tekrarlayarak daha büyük sorunların oluşması kolaylıkla önlenebilir. Bunlardan bazıları ise şöyledir. Öncelikle evdeki tüm vanaları kapatıp tam bir sessizlik içinde evi dinlemelisiniz. Eğer her şeyin kapalı olduğuna emin olduğunuz halde su sesi duyuyorsanız bu evinizde bir kaçak olduğunun belirtilerindendir. Diğer bir yöntem ise yine tüm vanaları kapatarak sayacınızı takip etmektir. Eğer her şey kapalı iken sayacınız dönmeye devam ediyorsa, evdeki su kaçağını tespit etmiş olursunuz. Ayrıca evinizde pis bir kokunun olması, zeminde yer yer sıcaklık hissi ve birden başlayan rutubet havası da yine su kaçağının belirtileri arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here