Soma’da Tazminat Krizi

0
534

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez bölgesindeki ocak ile Atabacası ocağından toplam iki bin 831 işçiyi, cep mesajlarıyla işten çıkartan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin tazminatlar konusundaki tavrı yaşanacak yeni bir krizi de ortaya çıkardı.

Şirket, mallarına tedbir konduğunu, bankalardan kredi alamadığını ve yeterli parası olmadığını gerekçe gösterip maaşlarda olduğu gibi tazminatı da devletin ödemesini, kendisinden sonra tahsil edilmesini talep ettiği söylendiğini öğrenildi. CHP Milletvekili Özgür Özel de, şirketin tıpkı Uyar madencilik gibi tazminat ödemeden kaçmayı planladığını ama malları üzerindeki tedbirin kaldırılmamasıyla bunu başaramadığını dile getirdi.

Geçen 13 Mayıs’ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye bağlı Eynez Maden Ocağı’nda yaşanan kazada 301 işçi hayatını kaybetti. Bu kazanın ardından şirkete ait biri facianın yaşandığı ocak olmak üzere üç maden işletmesi kapatıldı. Ancak bunlardan Işıklar Maden Ocağı daha sonra müfettişlerin olumlu rapor vermesi üzerine açıldı. Şirkete ait bu ocakta şu anda 1500 işçinin çalışmaya devam ettiği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here