9.8 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 13, 2024

İletişim

“Siber Saldırıyı Beraber Araştıralım”

ABD Başkanı olan Barack Obama’nın, ‘Kuzey Kore kaynaklı olduğuna inandıkları’ siber saldırı ve tehditler nedeniyle The Interview (Röportaj) filminin gösterimini durduran Sony Pictures’a yönelttiği eleştirilere yapımcı firma “Hata yapmadık, direndik” yanıtını verdi.

Kuzey Kore ise, saldırıların arkasında Pyongyang’ın olduğunu iddia eden ABD’ye “Ortak soruşturma yapalım” teklifinde bulundu. ABD’nin iddialarını reddeden Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, Washington’u, ‘temelsiz iddiaları yaymakla’ suçladı ve açılacak bir soruşturmanın iddiaları çürüteceğini söylemişti.

Bakanlık açıklamasında, “ABD temelsiz iddialar yayıp bize iftira atarken, biz olayla ilgili ortak soruşturma yürütülmesini öneriyoruz. CIA’in uyguladığı işkencelere gerek olmadan, olayın bizimle ilgili olmadığını kanıtlayacak araçlarımız var” dendi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a düzenlenecek suikasti konu alan filmin, yönetilen tehditler nedeniyle şirket tarafından gösterime sokulmaması üzerine Obama, “Sony büyük bir hata yaptı. Keşke benimle konuşsalardı” demişti. Obama, olaydan Kuzey Kore’yi sorumlu tuttu ve “Bir yerlerdeki diktatörün bize sansür uyguladığı bir toplum değiliz” dedi. Obama, siber saldırılara ‘uygun bir cevap verileceğini’ söyledi.

Obama’nın gösterimi iptal ettikleri için eleştirdiği konuşan Sony Pictures Yönetim Kurulu Başkanı Michael Lynton da CNN’e yaptığı açıklamada, ‘gösterimi iptal ederek hata yapmadıklarını’ söyledi ve “Pes etmedik, direndik” dedi. Sony açıklamasında, gösterimin iptal edilmesi kararının ‘sinema salonlarının büyük bir kısmının filmi göstermemeyi tercih etmesi’ üzerine alındığını belirtildi ve “Sinema salonları olmadan filmi Noel Günü gösteremezdik. Başka seçeneğimiz yoktu. Filmi görmek isteyenlerin bunun için başka bir fırsat bulmalarını umuyoruz” dendi. Firma, yalnızca Noel Günü gösteriminin iptal edildiğini ve filmin başka platformlarda gösterimi için arayışlarını sürdürdüklerini ifade etti. ABD Başkanı Obama, filme yönelik tehditlerin Kuzey Kore’den geldiğine inandıklarını söyledi, ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI da yaptıkları soruşturma sonunda siber saldırılardan Kuzey Kore’yi sorumlu tuttu.

Filmin gösteriminden önce Kasım ayında, senaryonun detayları, maaş verileri ve özel e-posta yazışmaları sızdırılmış, kendilerini ‘Barışın Savunucuları’ olarak tanımlayan siber korsanlar The Interview filminin gösterilmesi durumunda ’11 Eylül 2001 olaylarına benzer saldırılar düzenleyebilecekleri’ tehdidini savurmuştu. Beyaz Saray da Sony’ye yapılan saldırıların ‘ulusal güvenlik meselesi’ olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Kuzey Kore, aybaşındaki açıklamasında siber saldırılardan sorumlu oldukları iddialarını yalanladı. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, ülkenin üst düzey askeri yetkililerine dayandırdığı haberinde iddialar için ‘terbiyesizce dedikodular’ demişti. Filmin gösteriminin iptal edilmesine Hollywood’dan da tepki geldi. George Clooney, filmin internetten gösterilmesi gerektiğini söyledi ve Hollywood’un Kuzey Kore tarafından tehdit edilemeyeceğini belirtti.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar