10.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 17, 2024

İletişim

Sevdiğiniz Müzik Sağlığınızı Olumlu Etkiliyor

Son dönemde yapılan araştırmalar, sevilen bir müziği dinlemenin vücuttaki bazı hormonları etkileyebildiğini ve kalbi güçlendirdiğini ortaya koydu. 

Sırbistan’daki Nis Üniversitesi’nde yapılan araştırmayla, kalp hastalarının sevdiği bir müziği dinlemesinin tedaviyi daha da kolaylaştırdığı ortaya çıktı. Kalp hastası 74 kişiyi 3 gruba ayıran bilim adamları, ilk gruptakilerden 3 hafta aerobik derslerine gitmelerini, ikinci gruptakilerden derslere gidip günde yarım saat müzik dinlemelerini istedi. Son gruptakiler ise sadece müzik dinledi.  3 haftadan sonra spor yapan ve müzik dinleyen hastaların kalp sağlığının büyük ölçüde düzeldiği belirlendi. Bu gruptakilerin kalp faaliyeti ve egzersiz kapasitesi (kişinin kaldırabileceği maksimum fiziksel aktivite) ortalama yüzde 39 arttı.

Yalnızca spor yapanların kapasitesi yüzde 29 artarken, şaşırtıcı bir şekilde hiçbir şey yapmadan yalnızca müzik dinleyen hastaların bile yüzde 19 artışa ulaştığı görüldü. Kişinin sevdiği bir müziği dinlemesinin mutluluk hormonunu arttırdığını ve müzik dinleyerek yapılan sporun kalbe ve vücuda oldukça yararlı olduğu dile getirildi. Bilim adamları, “ideal müziğin” bulunmadığını, kişilerin, olumlu duygular uyandıran, mutlu hissettiren ya da rahatlatan müziği seçebileceğini belirtti.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar