6 C
İstanbul
Pazar, Mart 24, 2024

İletişim

Sanal Sohbetin Bireysel ve Toplumsal Faydaları

İletişim alışkanlıklarının ve teknolojik imkanların değiştiği ve birbirleriyle kaynaştığı bir dönem olan 20. Yüzyıl ve sonu ve 21. Yüzyıl başının moda iletişim alanı olan internet, chat ve sohbet sitelerinin yararlı mı zararlı mı olduğu konusunu hala tartışıyor. Fakat artık bu tartışmaların yerini başka türlü araştırmalara bıraktığı da bir gerçek…

sohbet

Her şeyden önce şunu bilmekte fayda var: Bir şeyin, yani herhangi bir şeyin faydası ve zararı, onunla ilgili olan insanın kendi iradesine, kullanım tarzına, bakış açısına ve en önemlisi karakterine bağlıdır. Söz konusu nesne bir kitap da ansiklopedi de olsa aynıdır, chat siteleri, sohbet odaları da olsa aynıdır. Dolayısıyla bilmek gerekir ki iyi niyetli amaçlarla, gerçekten saygı ve seviye çerçevesinde, güzel dostluklar ve paylaşımlar kurmak isteyen ve daha da önemlisi bu amaçlarını gerçekleştirmek için doğru ve güvenilir Sohbet siteleri kullanan insanlar açısından, sanal sohbet siteleri tabi ki bir zarar ya da tehlike arz etmez. Fakat bunun aksine art niyetle yaklaşan, tanıştığı her chat kişisine hakaret, küfür ya da sapkın ifadelerde bulunan kimseler, hem kendi psikolojisine zarar verir, hem de chat siteleri ve sohbet kanallarına duyulan ön yargının güçlenmesine neden olur. Tıpkı herhangi bir kitabı doğru ya da yanlış algılarla okuyan insanlar arasındaki farklar gibi…

Yani bahsini ettiğimiz bu konuyu düşünürken sorun değil de çözüm odaklı bakmakta fayda var. Daha açık bir ifadeyle, “Yararlı mı Zararlı mı?” diye sormak yerine “Yararları ve Zararları Neler?” diye sormak çok daha mantıklı. Biz bu makalede, sohbet sitelerinin çeşitli açılardan yararları üzerinde duracağız.

sohbet Sitelerinin Bireysel Yararları
-Çoğu zaman geçici de olsa bireysel bir haz ve doygunluk yaratır.
-Reel hayatın stresi ve yorgunluğundan uzaklaştırarak bir sonraki güne daha keyifli ve motive bir şekilde başlamayı kolaylaştırır.
-Özgüven eksikliği ya da iletişim güçlüğü yaşayan bireylerin bu konularda yazılı pratik yaparak sözlü pratiğe zemin hazırlamasını sağlar
-Dengeli, seviyeli ve düzgün bir chat hayatı, kişinin iyi arkadaşlar biriktirmesine yaradığı gibi kültürel birikimine de katkı sağlar.
-Çoğu zaman en yakınındakilere bile anlatamadığı dertlerini, sıkıntılarını tanımadığı ve bu sayede aslında anlatmasında risk yaşamayacağı insanlarla sohbet ve chat odalarında paylaşan insanlar, bu sıkıntılarından arınmanın iletişimsel bir yolunu da sohbet siteleri sayesinde bulurlar.

Sohbet Sitelerinin Toplumsal Yararları
-Önceki başlıkta incelediğimiz yararların toplumsal bir yaygınlığa dönüştüğü ihtimali düşünülürse, deşarj açısından daha iyi hisseden, iletişimi ve anlaşılırlığı daha iyi oluşturulmuş bir toplum oluşturulmasında sohbet sitelerinin de etkisi olacaktır.
-İlerleyen dönemlerde sohbet siteleri ve chat kanalları, daha sistemli ve güvenilir olduğunda buradan tanışarak flörte ve evliliğe giden çiftlerin kurdukları aileler daha da kabul görmeye başlayacak. Uzun süreçlerde birbirlerini iyi tanımış, analiz etmiş olan bireylerin evliliklerinin sağlam olması da kaçınılmazdır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar