Sağlıklı Cilt İçin 4 Kural

0
630

Dermalogica’nın cilt duayeni Diane Howard ile harika bir röportaj yaptık. Sağlıklı yaş almak, cildi korumak için verdiği tavsiyeleri hemen hayatınıza uyarlamak isteyeceksiniz!

Gülçin İşler Fırat

Dermalogica çok özel bir serum çıkardı: MultivitaminPower Serum. Adından da anlaşılacağı gibi çok zengin vitaminler ve Retinol türevlerini içeriyor. Cilt yaşlanmasına neden olan etkenleri hedefliyor ve bunları engellemek konusunda çok başarılı. Bu serumun tanıtımı için ülkemize gelen Dr. Diane Howard ile röportaj yaptık. Howard, Dermalogica ve International Dermal Institute AR-GE ve Global Eğitim Başkan Yardımcısı, cilt bakımı endüstrisinde araştırmacı, eğitimci, yazar ve konuşmacı. Tabii ki cilt konusunda son derece donanımlı… Hemen verdiği harika tavsiyelere geçmek istiyorum.

Yaşlanmanın cildimizdeki ilk belirtileri nedir?
Göz çevresindeki çizgilenmeler, cildin elastikiyetini kaybetmesidir. Ardından ton farklılıkları, dudak çevresindeki kırışıklıklar baş gösterir. Bunları 50 yaşında görmeye başlıyoruz ama aslında bu yaşlanma izleri o yaşlarda oluşmuyor, 30 yıl öncesinde başlıyor.

20’li, 30’lu, 40’lı yaşlar ve sonrasında yaşlanma belirtileriyle nasıl savaşmalıyız?
20’li yaşlarınızda, cildimiz yeterli miktarda yağ salgıladığı için yağ bakımından çok zengin, besleyici bir ürüne ihtiyaç yok. Nem verici bir ürün kullanmak yeterli. Ve düzenli olarak haftada bir defa peeling yapılmalısını öneriyorum. 20’li yaşların ikinci yarısından itibaren sadece gece olmak üzere anti- aging etkili hafif bir serum ve göz çevresi kullanılabilir.
30’lu yaşlarda cildin kendini yenileme işlevi yavaşlıyor. Cildin nemlendirici dışında ekstra beslenmeye de ihtiyacı var. Peelingi haftada iki-üç yapmak gerekiyor. Temizleme ve peeling işlemini bir arada yapan ürünler kullanılabilir. Mutlaka göz çevresi için bir krem ve cildin ihtiyacına uygun anti aging etkili serum kullanılmalı.
40’lı yaşlar nemlendiricilerin dışında ton farklılıklarının, cilt kırışıklıklarının, elastikiyet kaybının başladığı dönemlerdir. 30’lu yaşlarda kullandığınız ürünlere ilave olarak, leke sorununa yönelik krem ya da serumlar kullanılabilir. Ve cildin kaybettiği suyu geri kazandıracak özel bakım ürünleri, yüksek anti aging ürünler sabah ve akşam uygulanmalı.

Cildin en büyük düşmanı nedir?
En zararlısı güneş ışınları. Mutlaka ama mutlaka bulutlu havada bile güneş koruyucu ürünler kullanmalısınız. Güneş kremlerini günlük bakım ürünü olarak değerlendirmek gerekiyor. Biz Dermalogica ailesi olarak güneş ürünlerini gün ışığından koruyucu nemlendiriciler olarak adlandırıyoruz.

Güneş koruyucular, cilt yaşlanması için olmazsa olmaz. Ama genellikle insanlar güneş koruyucu ürünlerini ciltleri reaksiyon gösterdiği için kullanmıyor. Bu cilt tiplerine öneriniz nedir?
Güneş filtreleri ikiye ayrılıyor: kimyasal ve fiziksel. Dünya nüfusunun %25’i kimyasal filtrelere karşı reaksiyon gösterir. Eğer böyle hassasiyetiniz varsa fiziksel filtre içeren güneş koruyucu kullanmalısınız. Yani titanyum dioksit ile çinko dioksit içeriyor olmalı. Çocuklara da fiziksel filtre içeren ürünler kullanılmalı.

Dermalogica’nın içeriklerinde de yer alan en güçlü antioksidan içerik nedir?
Beyaz çay. Beyaz çay, çay ağacının yeni filizlenen bölümü ve tüy şeklinde ilk çıktığı zaman toplanıyor. Antioksidan koruma olarak çok etkilidir çünkü polifonelleri çok fazla.

Sağlıklı bir cilt için en temel kural nedir?
Temizleme, nemlendirme, cildinize uygun bir serum ve göz bakım kremi.

DIANE HOWARD’DAN 7 ALTIN ÖNERİ
1 En önemlisi cildinize düzenli olarak profesyonel bakım yaptırmak. Çünkü cildiniz yeterince arındırılmadığı, ölü deriyi atamadığı için yenilenemez. Ve profesyonel bakımın evde devam ettirecek ürünlerle bakıma devam etmeliyiz.
2 Ne kadar yorgun olursanız olun her akşam cildinizi muhakkak temizleyin.
3 İklimler değiştikçe cilt bakım ürününüzü değiştirin. Tabii, mutlaka bir uzmana danışarak. Şubat ayında kullandığınız bir ürün Temmuz ayında cildinize iyi gelmeyebilir.
4 Özellikle renkli olan meyveleri, sebzeleri bolca tüketin. Antioksidan yönünden çok etkili.
5 Suyu bol tüketin, kahveyi çayı, alkolü az tüketin. Çünkü bu maddeler cildin nemini, suyunu tüketirler.
6 Çok seyahat eden biriyseniz, cildiniz hem gideceğiniz ülkenin hava koşullarından hem de basınçtan çok etkilenecektir. Özellikle kıtalararası seyahat ediyorsanız. O yüzden bu yolculuklarda makyaj yapmayın ve sürekli cildinizi nemlendirin. Ben, uzun uçuşlarda her 30 dakikada bir Dermalogica’nın Multi Active Toner spreyini sıkıyorum. Ayrıca yol boyunca alkol ve kahve tüketmemeye çalışın.
7 Anti-aging ürünlere erken başlamak zararlı değildir aksine cildinizin yaşlanmasını geciktirir. Bana göre anti-aging ürünlerinin yaşı yok. 20li yaşların ortasından itibaren kullanılabilir, sadece gece bakımı olarak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here