7.6 C
İstanbul
Cuma, Mart 1, 2024

İletişim

Sağlık

SAĞLIK

Sağlık; hastalık ya da engelliliğin olmayışı, vücudun hasta olmayışı ve bedenen ve ruhen tam bir iyilik halinin olmasıdır. Sağlık en kıymetli servettir. Mutlu bir hayat sürdürmenin en önemli etkenlerinden biri de sağlıklı olmaktır. Bir kişiye tam sağlıklı denilebilmesi için hem bedenen hem de ruhen kendini iyi hissediyor olması gerek yani sadece bedensel olan sağlık yeterli değildir. Ruh hastalıkları da bir kişide olduğu zaman nasıl bedenen sağlıksızlık var ise, aynı şekilde ruhen de sağlıksızlıklar var demektir. Kişi nasıl beden sağlığına önem veriyor özen gösteriyor ise aynı şekilde ruh ve akıl sağlığına da özen göstermeli ve gereken bazı yöntemlerden faydalanmalıdır.

Akıl ve ruh sağlığı için gerekenleri sıralamak gerekirse;

Yoga yapabilirsiniz. Oturduğunuz muhite yakın açılmış bir ücretli veya ücretsiz yoga kursuna katılabilirsiniz. Yogadaki duruşları bilmek, öğrenmek insanlar üzerinde zihinsel ve bedensel olan gelişimi sağlar ve beyni de geliştirir. Yoga kurslarına katılıp biraz daha stres ve beyin yorgunluğundan kurtulabilirsiniz. Meditasyon yapın. Meditasyon da stresten kurtulmak, rahatlamak, ruhen dinlenmek, kendine olan güvenin artması, sosyal ilişkilerin kuvvetlenmesi için uygulanan gerçekten ruh sağlığı için de gerekli bir yöntemdir. Meditasyon tekniklerini öğrendikten sonra kendiniz evinizde de yapabilirsiniz.

Gereksiz yere her şeyi kafanıza takmamayı, güncel olan şeylere aşırı duygusallık gösterilmemeyi, fazla duygusal olaylardan biraz uzak kalmayı, istemediğiniz işleri itiraz etmeyi öğrenirseniz biraz daha akıl ve ruh sağlığı açısından çok yararlı olacaktır. Hayattan çok fazla beklentiler duymakta insanları hayal kırıklığına uğratabilir ve depresyona sebebiyet verebilir. Çok fazla ümit etmeden bazen de hayatı akışına bırakmak gereklidir ki daha mutlu ve daha huzurlu bir sağlıklı yaşam sürülsün. Olmayacak şeyler için çok fazla hayal kurmak, aşırı istek duymak, gereksiz yere zihni yormak ta ruh ve akıl sağlığımız için zararlı olup gereksiz negatif enerji almamızı sağlar.

Sağlıklı bireyler olmak sağlıklı nesiller yetiştirmektir aslında. Bilinçli, doğru davranmasını bilen, düşüncelerini iyi aktarabilen, empati kurabilen ebeveynler daha sağlıklı ve olgun bireyler yetiştirirler. Ne ekersen onu biçersin Atasözü de aslında çok doğru söyler. Sağlıksız, ruh sağlığı gitmiş ve aşırı sinirli bir anne ya da baba aynı kendisi gibi olan bir çocuk yetiştirmesi çok yüksek olan bir ihtimaldir. Çünkü çocuğuna doğru davranmamış bilinçsizce ve onun duygularını düşünmeden davrandığı için yetiştirdiği çocukta büyüyüp bir birey olduğu zaman aynı anne ya da babası gibi bir yetişkin olacak ve oda öyle nesiller yetiştirecektir. Bu kaçınılmaz bir sondur.

Akıl ve ruh sağlığı yerinde olmayan insanlar çoğunlukta dış etmenler sebebi ile de sağlıklarını kaybetmiştir. Örneğin kişinin büyük bir kayıp yaşaması, beklentilerin gerçekleşmemesi gibi, anne, baba, evlat ölümü gibi birçok sorun ile karşılaşan birey akıl ve ruh sağlığını kaybedebilir. Bu geçicide olabilir kalıcı hasarlarda bırakabilir. Ama genellikle akıl ve ruh sağlığı hastalıkları gerekli tedaviler ile hastaneye yatma, gereken ilaçları muntazam kullanma ile giderilebilir ve hasta olan kişi tekrar eski ruh sağlığına kavuşabilir. Tabi bu tedavileri en çokta hasta kişinin kendisinin istemesi ve razı olması gerekir. Günümüzde yaşam koşulları daha kolaylaşmış gibi gözükse de asklında daha zorlaştı kişilere düşün sorumluluklar çok daha fazla arttı ve insanlarında yaşamdan beklentileri çok daha fazla çoğaldı. Bunun içinde beklentiler karşılanılmayınca depresyon rahatsızlıkları, intiharlar, bunalımlar, az ile yetinememeler hep daha fazlasını istemeler ve bunun gibi birçok ruhsal hastalıklar da büyük artış gösterdi.
Kaynak :  http://www.batuhandemirkan.com/saglik/

 

 

 

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar