15.1 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 11, 2024

İletişim

Piyasalarda 15 Temmuz Sonrası İnanılmaz Değişim

Para piyasalarında 15 temmuz darbe girişimi ile başlayan negatif dalga yerini olumlu büyümelere bırakıyor. Hem dışarıda, aynı zamanda içeride bir ay vb. Bir zamanda ‘güçlü türkiye’ algısının önemli bir vurgu ile altı çiziliyor.

Komşu ülkelerle uzlaşmacı adımların atılması ticari manada büyümelerin de kapılarını aralayacak. Darbe girişiminin büyümekte olan ülkelere fon akışının yaşandığı bir çağa denk gelmesi, hem de toparlanmanın da çabuk biçimde gerçekleşmesine fırsat tanıdı. Bu dipten meydana gelen dalganın bir trende dönüşebilmesiyse hem ekonominin çarklarının, aynı zamanda yasa sisteminin tam işlemesinden geçiyor. Sonuçta girişimciler önlerini görebildikleri ve emin hareket yapabildikleri ortamda yatırım yapar. Getiri vaadi ne kadar fazla olursa olsun emin görülmeyen limanlar derhal terk edilmeye hazır alanlar şekilde görülür. Türkiye’nin büyümekte olan ülkeler bünyesinde öne çıkması fazla daha hesaplı maliyetlerle kredi bulmasını sağlarken yurda yeni para girişi kaynak yaratılmasına da fırsat sağlayacaktır.

Borsa 70 binli düzeylerden başladığı çıkış ile en fazla 79.366’lı düzeylere arttı. Endeks nihayi bir haftada % 2.84 kıymet kazanarak 78.228 düzeyinden kapattı. Fakat bist 100 endeksi hâlâ 15 temmuz kapanışı olan 82.825 düzeyinin altında yer alıyor.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar