3.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 23, 2024

İletişim

Paylaşcan Nedir?

Türkiyede daha önce denenmemiş ilk kez yapılacak olan tamamen bir ‘Sosyal Ağ’ projesidir.

Genel olarak içeriğinden bahsedecek olursak;

Kullanıcı profili

Kullanıcılar arasındaki ağ geçişi,

Ortak alanlar (sayfa, grup,uygulamalar)

İletişim ( mesajlar, anlık sohbet)

Günün favorileri (günlük en çok tartışılan, eleştiri alan durum, not, resim video vb.)

Durumu, konumu, vb olayları güncelleyip paylaşmaktır. Bu sayede eleştiriye ve yoruma açık bırakıp olumlu – olumsuz pozistif bir seviyeli ortam sağlamaktatır. Hayatındaki gelişmeleri kendi isteği ve sınırları ile dilediği ortamda paylaşabilmektir.

Daha çok ve önemli kılan özelliği, kullanıcıların vaktini eğlenceli hale getirmek, Türkiyede var olmayan, güzel zaman  geçirebileceği bir ortam sağlayıp yeri geldiğinde öğretici, araştırıcı, seviyeli bir sosyal ağ ortamı oluşturmaktadır.

paylaşcan

Şuan Var Olan Sosyal Ağlar

Var olan ve dünya çapındaki bazı sosyal ağların bizim projemiz ile farkları vardır.

Bunlar;

Facebook, şuan itibariyle dünya çapındaki en büyük kitleye ulaşmış, fakat sürekli güncellemeler yaptığı için kullanıcılar ayak uyduramamaya başladı. Bu süreçte kullanıcılar düzene alışırken yazılım uzmanları güncellemelerin açıklarından yararlanarak, profillerin izni olmadan habersiz ve kişilerin adına reklam yayınlama, spam gönderme, ürün satışları gerçekleştirme, kullanıcı bilgilerini toplayarak dilediği şekilde dağıtmakda olduğu için artık güvensizlik oluşturmaya başladı. Bu sebeple kullanıcıların eskiye göre günlük online olma süresi % 50 düştü.  Buna bağlı olarak artık sadece bir iletişim aracı olarak kullanılmaya başladı.

Avatajları; Şuan itibariyle sadece bir iletişim aracı olarak kullanılmaktadır. Sosyal ağ kullanıcılarından daha çok Şirket Sayfaları bu işi pozitif olarak kullanmaya başladı ve internet üzerinden kullanıcılara reklamını basitçe yapabilme imkanı sağladı.

Dezavantajlar; Hesap güvenliği kalmadı, hesapların kolaylıkla 3. Bir şahısın eline geçmesinin önüne geçilemedi buna bağlı olarak paylaşım yapmaktan uzaklaştırıldı. Reklam ve spamların önüne geçemedi ve Halk’a Arzı ile paylaşımları daha çok kitleye göstermek için ücretlendirerek kendi sonunu çekmeye başladı.

Google + ,  sahip oldukları arama motoru ve mail hesaplarını kullanarak bunu sosyal ağ’a dahil etmek için sürekli mail ve görselliklerle tanıtımını yapıyor bazen tek bir buton ile sizleri dahilde edebiliyor sosyal ağa, fakat başarılı olamamıştır. Her ne kadar hızlı büyümekten bahsetse de kullanıcılar kendi rıza ve istekleriyle üye olma oranı çok az seviyelerdedir.  Bu yüzden ne kadar büyüse de geniş kitlelere de hitap etse kullanıcılar sadece üye olmak dışında çevrim içi ziyaretde bulunmuyor. Bu da boşa çıkarılmış bir projedir.

Twitter, genel olarak sosyal ağ’dan daha çok takip etmek istedikleri listeleri (kişileri) anlık durumlarından haberdar olmak için kullanıyor, Bu yüzden kullanıcılar arkadaşları ile çevrim içi ortamdan uzaktır. Daha çok ünlü isimler, şirket hesapları, politikacılar durumlarını güncellemek amacıyla kullanmaktatır. Takipçileri dilediği isimlerin durumundan haberdar olur. Genel olarak özetleyecek olursak kullanıcılar sadece anlık durum ve fotoğraf paylaşarak durumlarını güncellerler, fakat bu durumu daha çok belli kitleler kullandığı için Sosyal Ağ dan uzaktır.

Neden Biz?

Kullanılmakta olan var saydığımız belli başlı ağlar (Facebook, Google +, Twitter) hepsinin genel olarak kullanım amaçlarını açıkladık.

Genel olarak istatistiklere bakarsak kullanıcılar Reklam, spam, uygunsuz içerikler, güvenlik seviyeleri zayıflığı nedeniyle sosyal ağlardan (Facebook vb)  uzaklaşmış yeni arayışlar içerisindedir.

Bizim projemiz dünya çapından daha çok öncelikle Türk kullanıcılarını kapsayacak, kendi kültürümüzle özleşerek zamanımızı sanal ortamda eğlenceli hale getirip hem iletişim hem vaktimizi değerlendirebilceğimiz bir ortam kurmaktır.

Yep yeni uygamalar, projeler, farklı bakış açıları ile güncellemelerden uzak kullanıcıların vaktini boşa zaman geçirmekten çok, öğretici ve yaratıcı fikirlere ve yeniliklere açık olan bir Sosyal Ağ ortamı sağlıyor.

Bizi farklı kılan şuan ki  istatistiklerden yararlanarak kullanıcıların arayış içinde oldukları an da tamamen kendi kültürümüze ve hayatımıza hitap eden Türkiyede bir ilk olcak Sosyal Ağdır.

Sistemimizde geliştirilen ve baştan sona olan özellikler ve baştan sonuna kadar gelişmekte olan tüm aşamaları tamemen kendi tasarımımız ve projemiz olacaktır.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar